Egzotyczna pamiątka z wakacji przywołuje wspomnienia związane z podróżą do niezwykłych miejsc i wzbudza zazdrość znajomych. Czasem może przysporzyć też niemałych problemów przy odprawie celnej. Jakich suwenirów nie wolno przywozić z zagranicznych wojaży?
Zakazane pamiątki – ginące gatunki i surowe regulacje
W walizkach Polaków wracających z urlopu, corocznie celnicy znajdują nawet kilka tysięcy wyrobów wykonanych z chronionych roślin i zwierząt. Nieświadomość turystów i nieznajomość międzynarodowego prawa nie jest usprawiedliwieniem. Jeśli dana osoba przewozi bez zezwolenia (albo wbrew całkowitemu zakazowi) okazy zagrożonych wyginięciem gatunków lub przedmioty z nich stworzone (np. trofea, wyroby skórzane, biżuteria, figurki, leki, żywność, muszle, koralowce i ich fragmenty), popełnia przestępstwo i naraża się na poniesienie konsekwencji. Za przewożenie zabronionych pamiątek grozi kara pozbawienia wolności (od 3 do 5 lat) oraz konfiskata okazów. Handel dzikimi zwierzętami i gatunkami roślin chronionych regulują tzw. Konwencja Waszyngtońska oraz przepisy UE. Całkowicie zakazano sprzedaży i kupna ponad 800 gatunków, z kolei dla 30 tysięcy gatunków handel stał się ograniczony. Do krajów Unii Europejskiej nie wolno przywozić na przykład koników morskich z Indonezji, ar zielonoskrzydłych z Argentyny i Panamy, żółwi czerwonolicych, trofeów z białoruskich, tureckich i kirgistańskich wilków, niektórych motyli z Wysp Salomona albo storczyków ze Szwajcarii, Norwegii, Rosji, Chin czy Wietnamu.
Zakazy nakładane przez poszczególne państwa
Regulacje prawne, związane z wywozem dóbr, dotyczą nie tylko okazów roślin i zwierząt oraz przedmiotów z nich wykonanych. Przepisom podlegają także wyroby rękodzielnicze, żywność, a nawet nośniki danych. Przed udaniem się podróż albo przed wybraniem się na zakupy w egzotycznym miejscu, warto sprawdzić, czego nie wolno wywozić z konkretnego kraju. Przykładowo, z Meksyku nie należy zabierać dóbr o wartości archeologicznej, świeżych artykułów spożywczych ani żywności o niskim stopniu przetworzenia. Na Kubie obowiązuje zakaz wywozu lokalnych walut w kwotach przekraczających 100 CUP i 200 CUP. Turysta opuszczający wyspę ma prawo do zabrania maksymalnie 3 litrów alkoholu i 50 cygar (jeśli nie zachował paragonu potwierdzającego zakup). Konieczne okazuje się uzyskanie zezwolenia na wywóz większej ilości złota lub srebra, na przewiezienie dzieł sztuki, rękodzieła o wyższej wartości oraz antyków. W Peru i Ekwadorze surowo karany jest przemyt substancji odurzających. Zakazane pamiątki to także przedmioty o znacznej wartości archeologicznej.
Nad kupnem pamiątek z egzotycznej podróży warto dobrze się zastanowić. Próby przewiezienia niektórych dóbr przez granicę często kończą się karą grzywny albo pozbawieniem wolności. Nawet niepozorne muszelki zebrane na plaży w Egipcie mogą okazać się niezwykle problematyczne, jeśli celnicy znajdą je w walizce nieświadomego turysty.