Przyjęło się, że gdy wyjeżdżamy zwiedzać Europę, zwykle omijamy naszego dużego, zachodniego sąsiada – Niemcy. A przecież kraj ten pełen jest wartościowych i historycznych landów, w których naprawdę warto być. I tak też jest w Bawarii, której stolicą jest tytułowe Monachium.

Panorama Monachium. Źródło zdjęcia – wikipedia

Przede wszystkim, warto zauważyć, że ten region Niemiec to nie tylko herbata z mlekiem, piwo i kiełbaski, mimo że są one tam niezwykle popularne.  To również miasto pełne kościołów, katedr i zabytków architektonicznych. Przyznam szczerze, co niestety będzie pełne ignorancji, że mimo iż byłam już wiele razy w Bawarii (mam tam rodzinę), to jeszcze nigdy wcześniej nie patrzyłam na nią właśnie pod tym kątem.

Co warto zobaczyć w Monachium?

Przede wszystkim koniecznie trzeba się udać na Plac Mariacki, który wyznacza ścisłe centrum miasta. To właśnie tam znajduje się większość zabytków miasta. Na szczególną uwagę zasługuje Złoty posąg z XVI wieku, przy którym znajdują się cztery cherubiny symbolizujące klęski głodu, wojny, plag oraz herezji. Warto też przyjrzeć się fontannie rybnej  (Fischbrunnen) z drugiej części XIX wieku.

Imponujące są również trzy bramy miejskie  Isartor, Sendlinger Tor i Karlstor pozostałe jeszcze po fortyfikacjach średniowiecznych. Nie można też ominąć Katedry Najświętszej Marii Panny – największej świątyni Monachium oraz Kościoła Świętego Piotra, – najstarszego kościoła monachijskiego.

Zostając w Monachium na trochę dłużej, koniecznie trzeba się wybrać do jednego z kilku całorocznych parków oraz ogrodów. Jednym z nich jest ogród angielski, który można spokojnie zaliczyć do jednego z najpiękniejszych ogrodów świata.  Ogród ten znajduje się w samym centrum Monachium, wzdłuż rzeki Izary. Uważany jest za ostoję spokoju i wypoczynku. Jako że jest to ogród angielski, można tam napić się prawdziwej japońskiej herbaty i przeżyć ceremonię prawidłowego spożywania tego trunku.

 Będąc w Bawarii, warto też pojechać do innych miast znajdujących się nieopodal. Może to być na przykład Regensburg (Ratyzbona), położony mniej niż 100 km od Monachium. Miasto to kryje w sobie czar prawdziwej bawarskiej kultury.

Wszystkim zwolennikom podróży tych niecałkiem dalekich – serdecznie polecam właśnie Bawarię.