Wiosna zbliża się wielkimi krokami, mimo że wciąż może wydawać nam się, że śnieg jeszcze nie raz nas zaskoczy. A im bliżej wiosny, tym tak naprawdę bliżej lata i wakacji. Postaramy się udowodnić, że w bardzo ciekawy sposób można je spędzić również w nadbałtyckim kurorcie.

Świnoujście jest miastem, w którym trudno o nudę, nawet jeśli pogoda nie dopisuje, ale zacznijmy od początku. Jest kilka możliwości dogodnego dojazdu ? pociągiem, jeśli uda nam się wsiąść do pociągu nocnego, to rano będziemy na miejscu lub samochodem, drogą przez niemieckie autostrady albo dość dogodną, aczkolwiek dłuższą trasą przez Polskę. Gości, którzy po raz pierwszy wybierają się do Świnoujścia może zaskoczyć obowiązkowa przeprawa promowa, gdyż miasto położone jest na 44 wyspach, z czego trzy z nich są zamieszkiwane ? Karsibór, Wolin i Uznam. Nas interesować będzie przeprawa na Uznam, gdzie znajduje się dzielnica nadmorska, w tej części mieszka też najwięcej Świnoujścian. Przeprawiając się na wyspę należy pamiętać, że w dni powszednie jedynie samochody o rejestracji ZSW mają możliwość przeprawy promami Bielik, natomiast przyjezdni powinni udać się na prom Karsibór, natomiast w weekendy nie ma ograniczeń i zarówno mieszkańcy, jak i goście mogą korzystać z obu przepraw, które oczywiście są bezpłatne.

Świnoujska plaża jest co roku pełna turystów z kilku względów ? uchodzi za najczystszą, ale przede wszystkim najszerszą plażę na polskim wybrzeżu, w dodatku woda w tym rejonie jest najcieplejsza, co oczywiście jest pojęciem względnym w przypadku Morza Bałtyckiego. Atrakcyjność miejsca jest tym większa, że niejednokrotnie turyści z przygranicznego Ahlbecku przechodzą na polską stronę Uznam ? warto wiedzieć, że tylko jej mała część należy do Polski, reszta zaś do Niemiec. Plaża strzeżona obejmuje 6 stanowisk ratowniczych, które są obsługiwane od godziny 10 do 17 przez siedem dni w tygodniu od momentu rozpoczęcia sezonu, do jego zakończenia.

Ale Świnoujście to nie tylko piaszczysta, szeroka plaża. To również miasto, które stwarza doskonałe warunki do turystyki rowerowej i pieszej. Liczne wypożyczalnie rowerów oferują pojazdy zarówno na godziny, jak i na cały dzień, a dobrze zorganizowane ścieżki rowerowe na całym wybrzeżu pozwolą na zwiedzenie nie tylko polskiego miasta, ale również nadmorskich kurortów w Niemczech z Ahlbeckiem, Bansin i Heringsdorfem. To miejsce również idealne do spacerów, zawsze można wybrać się do naszych zachodnich sąsiadów lub w drugą stronę i dotrzeć do słynnego młyna albo jeszcze dalej na forty i latarnię morską. Obie trasy można pokonać zarówno brzegiem morza, jak i urokliwymi uliczkami, a jest to zdecydowanie ułatwione po dołączeniu Polski do strefy Schengen.

Świnoujście jest wyjątkowe jeszcze ze względu na bogatą ofertę imprez kulturalnych ? odbywającą się co roku FAMĘ,  ?Wiatraki?, Dni Morza, czy szereg innych, proponowanych przez miasto i prężnie działający tam Miejski Ośrodek Kultury i Muszlę Koncertową.  Znajdzie się też garść atrakcji dla tych bardziej aktywnych ? miejsca do siatkówki plażowej, żeglarstwa, tenisa ziemnego. Jeśli też zapragniemy rejsu do Niemiec albo i dalej, do krajów skandynawskich, to miasto nam to umożliwi, gdyż jest doskonale skomunikowane z Oslo, Malmo, ale tez duńską Kopenhagą.

To doskonałe miejsce do wypoczynku dla całych rodzin, szczególnie, jeśli pod uwagę brać też potrzeby tych najmłodszych. W mieście dzieje się na tyle, że nawet w deszczowe dni nie ma możliwości, aby zostać w hotelowym pokoju i wznosić modły o kawałek błękitnego nieba i parę promieni słońca. O ile nie odstraszą nas ceny, warto tam pojechać, choćby po to, żeby przekonać się, czy to, co napisaliśmy jest prawdą, jednak ostrzegamy, kto raz do Świnoujścia się wybierze, z pewnością będzie wracał.