Za oknami nieznośne upały, marzymy o tym, aby znaleźć choć odrobinę chłodu, szukamy go wszędzie… może więc warto na chwilę, wraz z tym artykułem, przenieść się do Austrii i wyobrazić sobie zimę, narty i Alpy. Brzmi zachęcająco? Co zabrać ze sobą na czas takiego wyjazdu, o czym pamiętać już na miejscu, jak zachowywać się na stokach? Zapraszamy do lektury!

Do sezonu narciarskiego warto przygotować się odpowiednio wcześnie – najlepiej 2-3 miesiące przed wyjazdem. To odpowiedni czas, aby sprawdzić stan swojego sprzętu narciarskiego, uzupełnić jego ewentualne braki. Dobre smarowanie, wyregulowanie wiązań, dosztukowanie kompletu narciarskiego w postaci gogli, kombinezonu, kasku pozwoli na zachowanie pełni bezpieczeństwa już na miejscu. Pamiętajmy, że ceny w Austrii, zwłaszcza na stokach w pełni sezonu są bardzo wysokie – nie ma więc sensu przepłacać. Jednak przygotowanie sprzętu to nie wszystko. Równie ważna jest nasza kondycja – wiedzą o tym zwłaszcza bardziej doświadczeni narciarze – polecana jest przede wszystkim praca nad udami i łydkami, jednak nie zależy zapominać o tym, że również inne części ciała powinny być w dobrej formie.

Nieco inne podejście powinni przyjąć początkujący narciarze – tym zaleca się wypróbowanie sprzętu na miejscu. Owszem, wypożyczenie kosztuje, jednak to doskonała okazja, aby wypróbować, czy lepszym rozwiązaniem będą dla nas narty biegowe, zjazdowe, a może snowboard. Tym samym “świeżaki” nie będą narażeni na duże, nietrafione wydatki.

Jeśli kwestię sprzętu mamy już załatwioną, pozostaje jeszcze doszlifowanie elementów narciarskiej kultury osobistej. Każdy narciarz powinien wiedzieć, że istnieje dekalog FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej), który mówi między innymi o:

  • odpowiednim zachowaniu się na stokach względem innych narciarzy i snowboardzistów,
  • dostosowaniu prędkości i techniki jazdy do warunków,
  • sposobach wyprzedzania, zatrzymywania się i włączania do ruchu narciarskiego,
  • obowiązku niesienia pomocy w razie wypadku i podaniu swoich danych osobowych.

Jedną z opcji na udany wypad są narty w Austrii ze Snowtrex, która zajmuje się organizacją tego typu wyjazdów. Pamiętajmy, że te będą udane tylko wtedy, kiedy zdamy sobie sprawę, jak ważne jest bezpieczeństwo, a dodatkowo uczulimy na ten aspekt naszych znajomych. Dzisiaj, kiedy pozostaje nam tylko czekać na pierwszy śnieg, możemy powoli snuć plany co do zimowego, białego szaleństwa. Może czas zajrzeć do piwnicy, aby sprawdzić czy aby nasze narty są kompletne?