Z roku na rok coraz więcej turystów odwiedza kurorty i plaże nad Bałtykiem. W sezonie, w niektórych miejscach trudno o wolny pokój w hotelu, przyczepę kempingową czy nawet miejsce na polu namiotowym. Jednak coraz więcej osób decyduje się na wyjazd nad morze po sezonie – we wrześniu lub w październiku. Czy warto wybrać się nad Bałtyk po wakacjach? Co można wtedy robić?

Dlaczego jesienią?

Mogłoby się wydawać, że jesienią nie znajdziemy nad morzem zbyt wielu atrakcji, pogoda nie dopisuje a dodatkowo jesteśmy pozbawieni tej największej, czyli możliwości wylegiwania się na plaży oraz kąpieli. Nic bardziej mylnego. Jakie są zalety jesiennego wyjazdu?

Przede wszystkim brak tłumów. Plaże, hotele oraz restauracje pustoszeją, liczba wczasowiczów zdecydowanie się zmniejsza. Dużo łatwiej o nocleg w korzystnej cenie, wiele ośrodków organizuje specjalne, posezonowe promocje, niekiedy opuszczając cenę o jedną trzecią lub nawet więcej. Tłoku nie uświadczymy także przy atrakcjach turystycznych, które możemy zwiedzać w spokoju. Wiele z nich czynnych jest przez cały rok. Długo nie poczekamy także na posiłek w restauracji, przestają także obowiązywać okresy ochronne na dorsza, dużo łatwiej więc o świeżą rybę prosto z kutra.  Lepiej jest się przemieszczać, zwłaszcza samochodem, dla którego z łatwością znajdziemy miejsce parkingowe.

Pogoda trudno przewidzieć, ale w ciągu września temperatury są wciąż na tyle wysokie by pozwalać na swobodne spacerowanie po plaży lub rowerowe wycieczki. Jeśli jednak jesteśmy amatorami pływania, możemy skorzystać z wielu krytych basenów czynnych przez cały rok.

pexels-photo-130879

Gdzie?

Wiele nadmorskich atrakcji jest otwarta przez cały rok, zwłaszcza w dużych miastach. Gdzie zatem warto się wybrać?

Świetnym wyborem dla zwolenników wędrówek może być Woliński Park Narodowy znajdujący się koło Międzyzdrojów. Jesienią wygląda wręcz zjawiskowo. To bardzo dobre miejsce dla każdego ornitologa, ponieważ znajduje się na trasie przelotów wielu gatunków ptaków migrujących na zimowiska. Dodatkową atrakcją są żubry, które można spotkać w ich naturalnym rezerwacie.

Inną ciekawą propozycją może być Świnoujście. Jeśli dopisze pogoda warto wybrać się na spacer wzdłuż wschodniego i zachodniego falochronu, odwiedzić zespół forteczny położony nad rzeką Świną czy też park zdrojowy z XIX w.

Z kolei dla tych, którym wystarcza sam widok morza oraz wszechobecny spokój, na pewno spodobają się tarasy widokowe oraz aleje w jesiennym Rewalu. Dodatkowo można tam także odwiedzić latarnię morską oraz ruiny tajemniczego, gotyckiego kościoła w pobliskim Trzęsaczu.

Jesienią nad morze

To tylko kilka zalet i propozycji tego, co można robić nad morzem po sezonie. Bałtyk jesienią to wyjątkowa gratka dla każdego, kto ceni sobie przede wszystkim spokój i bliski kontakt z nadmorską naturą.