GDZIE? Chorwacja to europejskie państwo położone nad Morzem Adriatyckim, kulturowo i geograficznie należy do obszaru bałkańskiego.

KIEDY? Najbardziej atrakcyjne warunki pogodowe panują na przełomie września i października. Równie dobrze jest wyjechać w okolicach czerwca. W tym czasie w Chorwacji trafimy na szczyt sezonu, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w cenach. Ci, którzy chcieliby zaoszczędzić powinni wybrać się na początku maja lub początku listopada.

 JAK? Do Chorwacji dostaniemy się na wiele różnych sposobów. Przelot tanimi liniami lotniczymi może kosztować tylko 100 zł. Im szybciej zabukujemy bilety, tym cena będzie niższa. Posiadacze własnego samochodu dostaną się tam drogą lądową. Koszty paliwa są jednak dosyć wysokie ? zwłaszcza w pierwszym etapie podróży, podczas przejazdu przez Słowację i Węgry. Najodważniejsi mogą zdecydować się na niegdyś bardzo popularny autostop. Mieszkańcy Bałkanów chętnie podwożą turystów, czasem wymagając jednak symbolicznej opłaty.

KUCHNIA: Chorwacja to kraj nadmorski, w standardowym hotelowym menu znajdziemy, więc bogactwo owoców morza, z których najczęściej podawane są kalmary. Popularne są również potrawy zapożyczone z Włoch ? makarony i pizza. Do tych najbardziej tradycyjnych zaliczmy kozi i owczy ser oraz suszona i wędzona szynka. Bardzo często podawane są dania z grilla. W tym momencie kraj coraz bardziej rozwija się turystycznie, w większych miastach znajdziemy restaurację oferujące dania z różnych regionów kulturowych ? od azjatyckich, po amerykańskie fast-foody a nawet tureckie kebaby. Obowiązkowe jest również skosztowanie chorwackiego wina, które tutaj spożywane jest bardzo często.

JĘZYK: Lwia większość mieszkańców kraju posługuje się językiem chorwackim, jednak w miejscowościach nadmorskich bez problemu dogadamy się po angielsku, zwłaszcza z osobami, które utrzymują się z turystyki.

NOCLEGI: Hotele to rozwiązanie najdroższe ? a zarazem najbardziej atrakcyjne, często wyposażone są w baseny i dostęp do prywatnej plaży oraz inne atrakcje. Trochę taniej wychodzi zameldowanie w kwaterze prywatnej, a już najbardziej atrakcyjne jest wynajęcie wakacyjnego mieszkania ? tutaj zwanego apartamentem- zwłaszcza, jeżeli wybieramy się liczną grupą. Gdy panuje dobra pogoda, a my posiadamy sprawny namiot możemy pokusić się o rozwiązanie najtańsze, czyli kempingi.

CENY: Chorwacja, choć powoli staje się turystycznym gigantem, nadal turystom proponuje dosyć rozsądne ceny, w porównaniu do krajów zachodnioeuropejskich. Za nocleg w hotelu średniej klasy zapłacimy od 15 do 25 euro. Apartament dla 4 osób ? 50-70 euro, a kemping dla jednej osoby, od 5-10 euro na dobę. Obiad dla dwóch osób, w porządnej restauracji do wydatek rzędu 70-90 złotych, w przeliczeniu na naszą walutę. W większości gmin obowiązkowa jest opłata klimatyczna wynosząca około 4 złotych za dobę.

 CO WARTO ZOBACZYĆ? Niemal każda nadmorska miejscowość będzie dla turystów atrakcyjna. Kamieniste lub piaszczyste plaże zachwycają niemal wszystkich odwiedzających. Wiele jest również atrakcji sportowych. Jeżeli jesteśmy pasjonatami zabytków warto odwiedzić Dubrownik, gdzie przy okazji odbywa się duży letni festiwal ? święto tańca, muzyki, opery oraz bogatego etnicznego folkloru.