Podczas planowania wakacji pojawia się jedno najważniejsze pytanie: gdzie je spędzić? Nad morzem czy w górach? Duże, popularne miasto, często odwiedzany kurort, w hotelu czy w domku? I oczywiście przede wszystkim: w Polsce czy poza granicami kraju? Na ostatnie pytanie nie ma dobrej odpowiedzi i gotowej recepty.

Wielkie dyskusje toczą się przede wszystkim nad spędzaniem wakacji nad polskim morzem. Jest tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Przede wszystkim odzywają się głosy, że spędzanie czasów nad polskim morzem jest najzwyczajniej w świecie zbyt drogie dla rodaków. Doby hotelowe kosztują zbyt wiele, tak samo jak jedzenie i napoje. Wypoczynek nad Bałtykiem może być dobry dla sąsiadów z zachodniej granicy – wszak oni zarabiają w euro i dla nich ceny są niesamowicie atrakcyjne.

Kolejnym z argumentów przeciwników spędzania wakacji nad polskim morzem jest to, że nigdy nie można mieć pewności, że trafi się na słoneczne dni. Lato w Polsce jest kapryśne, może więc uraczyć wczasowiczów niskimi temperaturami i deszczem. Przykładowo w Tunezji nie ma niepewności, na co się trafi – piękna, słoneczna pogoda jest niemal w cenie biletu. Zwolennicy przekonują jednak, że żaden kraj nie oferuje tak pięknych widoków jak Polska. Uważają również, że nigdzie indziej dzieci nie będą tak dobrze się bawiły, jak nad Bałtykiem.

Przeciwnicy spędzania wakacji w Polsce podają również jeden argument: warto spędzić wczasy w kompletnie innym, często egzotycznym miejscu, które oferuje niezapomniane widoki. Podkreślają, że Polska jest nam wszystkim dobrze znana, ponieważ jest naszym domem na co dzień, wakacje warto więc spędzić w miejscu, które nie jest nam znane. Dzięki temu ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji. Jednakże odzywają się głosy zwolenników: przecież wcale nie znamy naszego własnego kraju. Spędzamy czas w niewielu miejscach, więc tak naprawdę nie wiemy, jak wygląda Bałtyk, góry czy jeziora.

Nie ma gotowej, dobrej odpowiedzi na to, czy spędzać wakacje w Polsce czy za granicą. Wszystko zależy przede wszystkim od prywatnych upodobań. Być może warto więc sprawdzić, jak wyglądają wczasy zarówno w Polsce, jak i za granicą, aby ocenić, co jest dla nas lepsze, a nie kierować się opinią innych ludzi?