Warta i Noteć – te dwie rzeki oraz znajdujące się pomiędzy nimi tereny, to prawdziwy raj dla turystów. W ich widłach spotkać można nie tylko ciekawe zabytki, ale i liczne atrakcje przyrodnicze. To właśnie na tym obszarze znajdują się największe leśne kompleksy Wielkopolski. Jest to Puszcza Notecka, położona w Kotlinie Gorzowskiej.

Rosnące tu lasy to pozostałość po danej puszczy piastowskiej. Leśny krajobraz urozmaicają tu liczne jeziora oraz ptasie ostoje objęte ochroną rezerwatową. Warto udać się między innymi do Drezdenka. Tam, w zabytkowym arsenale, urządzono Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej.

Innym ciekawym miejscem, zarówno pod względem przyrodniczym jaki i krajoznawczym, jest Uroczysko Lubiewskiego. Ten urozmaicony obszar należy do najpiękniejszych miejsc Pojezierza Lubuskiego. Liczne pagórki, doliny i wąwozy oraz malownicze Jezioro Lubiewskie sprawiają, że na brak pięknych widoków nie można tu narzekać. Przez teren uroczyska biegnie stary nasyp kolejowy, którym obecnie prowadzi trasa rowerowa. Jej dodatkową atrakcją są liczne wiadukty, malowniczo wkomponowane w miejscowy krajobraz.

Lubniewice, fot. wikipedia

Turystyczną perłą ziemi lubuskiej są Lubniewice. Znane są one z pałacu zwanego Starym Zamkiem. Zabytek ten jest malowniczo położony na wschodnim brzegu Jeziora Lubiąż. W miejscowości tej znajduje się również nieco nowsza budowla, zwana Zamkiem. To neorenesansowy pałac z 1909 roku.

Koniecznie trzeba zajrzeć do Międzychodu. Ta miejscowość, położona między jeziorami Miejskim i Kuchennym ma ogromne walory turystyczne. Ciekawe jeziora znaleźć można również w najbliższej okolicy miasta. Ich imponująca liczba (ponad 30) oraz ich czysta woda obfitująca w ryby sprawia, że to świetne miejsce dla miłośników kąpieli oraz wędkarzy.

W samym mieście warto odwiedzić rynek oraz XVI-wieczny kościół parafialny. Miłośników historii zainteresować może z pewnością wczesnośredniowieczne grodzisko w Santoku. Jego początki sięgają VII wieku i jak podkreślają historycy, odegrało ono istotną rolę w tworzeniu się państwa polskiego. W czasach pierwszych Piastów broniło ono przeprawy przez bagna w dolinie Noteci.

Najważniejszym miastem w tym regionie jest Gorzów Wielkopolski. Warto odwiedzić tutejszy Stary Rynek, przy którym wznosi się XIII-wieczna gotycka katedra. W jej wnętrzu podziwiać można piękny, renesansowy ołtarz, który powstał w XVI stuleciu. Przy rynku zachował się fragment XIV-wiecznych murów obronnych z czterema czatowniami oraz otworami strzelniczymi. Na rynku znajduje się również bardzo ciekawa „studnia czarownic”, będąca pamiątką po miejscu, w którym dawniej spotykały się kobiety posądzane o czary. Studnię zdobi współczesna figurka czarownicy. Na Starym Rynku znajduje się również Aleja Sławnych Gorzowian. Składają się na nią pamiątkowe płyty, upamiętniające znanych artystów związanych z miastem. Przy Muzeum Lubuskim znajduje się natomiast ciekawy ogród dendrologiczny, na terenie którego zobaczyć można również fragmenty dawnego grodziska z fosą. Tu również znajduje się megalityczny grobowiec sprzed 4 tysięcy lat.

Na nudę w okolicy Gorzowa z pewnością nie będą narzekać turyści. W tym rejonie wytyczono ponad 400 kilometrów szlaków rowerowych.