Podczas zagranicznych wczasów warto kontrolować swoją mowę ciała. Jeżeli myślisz, że wszystkie gesty są uniwersalne, niestety – jesteś w błędzie. Ich znaczenie może różnić się od tego, jakie uznajemy za powszechne. Aby nie popełnić gafy i uniknąć nieprzyjemności, warto poznać kilka z nich.
Uniesiony kciuk
O ile w Polsce w ten sposób łapie się stopa i sygnalizuje, że coś nam się podoba albo na coś się zgadzamy, w Grecji i Iranie uznawany jest za gest o wulgarnej wymowie, często odbierany jako propozycja seksu. W krajach Bliskiego Wschodu, Iranie, Australii i Afryce Zachodniej to równoznaczność wyciągniętego środkowego palca.
Wskazanie kogoś palcem
W Azji przywołuje się tym sposobem psa. W Ameryce Łacińskiej, Indonezji i Australii wskazującym palcem daje się znak prostytutkom. To gest obraźliwy głównie w stosunku do kobiet, dlatego że wiąże się z utożsamianiem ich z paniami wykonującymi najstarszy zawód świata.
Kręcenie głową
W większości krajów kręci się głową na „nie” i kiwa na „tak”. Odwrotne znaczenie zyskał w Bułgarii, Turcji, Iranie i w części Indii.
Victoria
Litera V tworzona przez palce wskazujący i środkowy w Polsce kojarzy się ze zwycięstwem. Ale w Azji pokazany wierzchnią częścią dłoni skierowaną w stronę rozmówcy oznacza to samo, co wystawienie środkowego palca w USA. Podobnie odczytuje się go w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Irlandii i Australii. Może zachęcać on nawet do bójki.
Rogi
Dawniej używano go jako znaku chroniącego przed złem. Współcześnie we Włoszech, Grecji i Hiszpanii jest obelgą sugerującą niewierność małżonki adresata gestu. W Brazylii kojarzy się za to pozytywnie i mówi odbiorcy „powodzenia”.
Kółko stworzone z kciuka stykającego się z palcem wskazującym
W Europie, Ameryce czy Australii to symbol „OK”. W Japonii może być odebrany jako żądanie łapówki, dlatego że kojarzy się z pieniędzmi. W Iranie to znak „oka diabła”, w Brazylii – organów płciowych. W Grecji w ten sposób określa się homoseksualistów. W Turcji, Ameryce Łacińskiej i na Malcie jednym gestem nazwiemy w ten sposób kogoś „dupkiem”. We Francji i Belgii lepiej nie chwalić w ten sposób posiłku w restauracji, dlatego że oznacza on zero.
Wyciągnięty palec środkowy
Powszechnie uznaje się go za wulgarną formę powiedzenia komuś, żeby się odczepił. W arabskiej wersji palec środkowy kieruje się do dołu, a rękę ustawia w poziomie.
Pokazanie komuś otwartej dłoni
Zwykle kojarzy się z powitaniem, przybiciem piątki, znakiem stopu. W Grecji uchodzi za jeden z najbardziej obraźliwych gestów.
Gdy przygotowujemy się do urlopu, poświęcamy czas głównie na wyszukiwanie miejscowych atrakcji, uczenie przydatnych zwrotów czy staranne pakowanie bagażu. Rzadko zaprzątamy sobie głowę znaczeniem gestów w danej kulturze. Chwila spędzona na lekturze powyższej listy zaoszczędzi ewentualnych przykrości zarówno nam, jak i mieszkańcom kraju, do którego się wybieramy.