Wśród polskich regionów cieszących się dużą popularnością wśród turystów, zarówno naszych rodaków, jak i przybywających z innych krajów są Kaszuby. Niewątpliwym urokiem tego obszaru jest czyste, nieskażone ciężkim przemysłem powietrze, wyrastające tu sosnowe lasy z bogactwem grzybów, a także liczne i czyste jeziora. Najlepszym dowodem na wielką wartość turystyczną Szwajcarii Kaszubskiej, jest coraz większa ilość domków letniskowych, których właściciele budują bądź kupują je z myślą o corocznym wypoczynku w tym regionie.

Na Kaszubach cieszyć się wakacjami mogą nie tylko ci, którzy szukają odpoczynku od miejskiego gwaru poprzez wygrzewanie się na spokojnych plażach, ale również miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu. Dla nich do pełnej dyspozycji są rzeki idealne na organizację spływów kajakowych i liczne miejsca, w których można wypożyczyć sprzęt wodny. To, że najlepszy interes można zrobić w tym miejscu na turystach dostrzegło już wiele osób, oferując niedrogie noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, w domkach letniskowych, na polach campingowych i namiotowych. W zasadzie w każdej miejscowości bądź wsi w pobliżu zbiornika wodnego lub innej atrakcji turystycznej bez trudu można znaleźć miejsce noclegowe w przystępnej cenie.

Na turystów czekają też liczne zabytki i miejsca, w których można poznać kulturę i to jak żyli przed laty Kaszubi na tym terenie. Najbardziej znany jest tu oczywiście skansen we Wdzydzach Kiszewskich, w którym znajduje się kilkadziesiąt różnych budynków, w większości całkowicie drewnianych, w tym kościół, szkoła, młyny i liczne chałupy wiejskie. Chętni na poznanie jeszcze wcześniejszych kultur tego regionu powinni wybrać się do Leśna i Odrów, gdzie znajdują się kręgi kamienne będące pozostałością po przebywających jakiś czas na tych terenach Gotach.

W niewielkiej odległości od pierwszej z tych miejscowości znajduje się miasteczko Brusy, w którym można zobaczyć największy w tym regionie kościół. Choć Brusy liczą niewiele ponad 5 tys. mieszkańców, słyną one z największego zespołu folklorystycznego na Kaszubach o nazwie ?Krebane?. Bywały okresy, że w jego szeregach było ponad 300 członków. I chyba to wielkie umiłowanie Bruszan do folkloru sprawiło, że nieprzerwanie od kilkunastu lat odbywa się w ich miejscowości Międzynarodowy Festiwal Folkloru, jeden z największych tego typu w Polsce, na który zawitały już grupy taneczne z kilkudziesięciu państw świata.

Południową ?bramę? Kaszub stanowi miasto Chojnice. Od kilku lat, dzięki staraniom władz miejskim, zyskuje ono coraz piękniejszy wizerunek, wraz z centralnie położonym i całkowicie odnowionym rynkiem. Pasjonaci historii z pewnością chętnie odwiedzą miejskie muzeum, aby bliżej poznać dzieje tego miasta z pozostałościami po krzyżackich murach. Świetną rozrywkę dla całej rodziny zapewni za to Aquapark, kręgielnia bądź tor kartingowy.