Bułgaria – najpopularniejsze miejsce docelowe turystów w 2014 roku. Kraj zróżnicowany geograficznie w samym sercu Bałkanów. Gratka dla fanów muzyki ludowej i pysznej kuchni. Co warto wiedzieć o Bułgarii zanim udamy się na wycieczkę?

Na północy Bułgarii rozciąga się pagórkowata Nizina Naddunajska, na południu tereny wyżynne oraz górskie. Kraj słynie z wyjątkowo przychylnej urlopom pogody. Nie jest ani zbyt wysoka, ani niska, idealna do zwiedzania okolic miasta.

bulgaria

źródło: dagatravel.pl

Klimat umiarkowany ale atmosfera gorąca

Bułgaria to głównie klimat umiarkowany ciepły, suchy. Tylko w strefie południowej zahacza o podzwrotnikowy kontynentalny. Co najważniejsze, latem w Bułgarii zazwyczaj jest ciepło i sucho. Nie jest to jednak upał rodem z Afryki, który uniemożliwia niekiedy normalne funkcjonowanie. Średnie, roczne temperatury oscylują w granicach 12 stopni Celsjusza. W okresie wakacyjnym, czyli lipcu i sierpniu występuje w okolicy 24-25 stopni Celsjusza.

Wysokie temperatury nie są tak odczuwalne jak w innych miejscach, dzięki morskiej bryzie. Jaka temperatura wody? W sezonie wynosi około 23 stopni Celsjusza.

źródło: dagatravel.pl

źródło: dagatravel.pl

Pakujemy się i jedziemy – czym? Z Polski do Bułgarii dojechać można na kilka sposobów. Możliwy jest dojazd samochodem, pociągiem lub samolotem. Tras samochodowych jest kilka, my proponujemy jedną z nich: Warszawa – Lublin – Lwów (UA) – Suczawa (RO) – Bacau (RO) – Slobozia (RO) – Fetesti (RO) – Cernavoda (RO) – Konstanca (RO) (RO) – Magalia (RO) – Durankułak (BG). Na terenie całej Bułgarii obowiązują winiety, które można kupić na granicy, na stacjach benzynowych. Stan dróg jest różny. Ale jako Polacy nie powinniśmy mieć z tym problemu.

Bezpośrednie, codzienne połączenia z Bułgarią utrzymują np. linie lotnicze LOT. Jeśli dobrze poszukamy, możemy ustrzelić ciekawą ofertę cenową.

Pociąg to nie jest raczej dobry pomysł. Najkrótsza podróż pociągiem z Polski do Bułgarii trwa 30 godzin i wiąże się z przesiadkami.

źródło: dagatravel.pl

źródło: dagatravel.pl

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę!

W Bułgarii ceny uznawane są za średnie. Oczywiście różnią się one w poszczególnych kurortach. Najdroższy z nich to Złote Piaski oraz Albena. Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lew (BGN), który dzieli się na 100 stotinek, 1 lew to zwykle równowartość ok. 2 zł.

Uwaga! Nie wymieniajmy w Polsce złotówek na leny, ale na euro lub dolary i dopiero na miejscu w Bułgarii przejdźmy się do kantora. Najbardziej pewnym miejscem wymiany euro na lewy są banki lub kantory przy hotelach i centrach handlowych. Koszt posiłków oraz napoi jest nieco wyższy od cen obowiązujących w Polsce.

źródło: eccoholiday.com

źródło: eccoholiday.com

Gdzie spać?

W Bułgarii nie brakuje baz noclegowych. Jednakże zanim zdecydujemy się na dany hotel, najpierw przeczytajmy o nim opinie innych turystów oraz sprawdźmy, ile ten ma obecnie gwiazdek. W Bułgarii nie brakuje bowiem baz noclegowych sprzed kilkudziesięciu lat. Rażą często nieestetyczne betonowe bryły, niewyremontowane wnętrza i stare wyposażenie hoteli. Nawet jeśli hotel wygląda dobrze z zewnątrz, wewnątrz może być ruderą.

Bułgaria na wakacje? Jak najbardziej na tak! Oferuje ciekawe możliwości spędzenia wolnego czasu. Od spacerów po wylegiwanie się na piaszczystych plażach. Bułgaria to także ciekawe miasta, które mają warte poznania zabytki.

źródło: eccoholiday.com

źródło: ecc