Niewielka skalista wysepka bywa nazywana śródziemnomorskim Hollywood. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że filmowcy chętnie realizują swoje obrazy z wykorzystaniem zachwycających maltańskich plenerów. Zapierające dech w piersi widoki, bogactwo kulturowe i mnóstwo zabytków należących do różnych epok – to wszystko przyciąga amerykańskich producentów jak magnes. Kinomani i miłośnicy wycieczek często udają się w podróż śladami lokacji pojawiających się w najgłośniejszych blockbusterach. Można już mówić o zaistnieniu specyficznego trendu, jakim stała się tzw. turystyka filmowa.

Doskonałe warunki

Nasłonecznienie Malty porównuje się z tym kalifornijskim. Odpowiednie światło to jeden z wymogów pracy na planie, dlatego plenerowe zdjęcia do filmów wykonuje się w najbardziej słonecznych miejscach. Kolejnym powodem, dla którego na śródziemnomorskiej wysepce powstaje wiele głośnych produkcji, są zjawiskowe krajobrazy. Malownicze kamieniste zatoki, błękit wód okalających postrzępione skały i fantazyjne groty – ciężko znaleźć bardziej fotogeniczne wytwory przyrody. W dodatku lokalna architektura obfituje w historyczne budowle – starożytne ruiny, średniowieczne fortyfikacje, renesansowe świątynie i zadbane kamieniczki. Pozwala to na osadzenie akcji w różnorodnych światach i wyklucza konieczność podróżowania do innych krajów w poszukiwaniu odpowiedniej scenerii.

Starożytna epickość

Troja Wolfganga Petersena, najpopularniejsza adaptacja greckiej mitologii, zawiera kadry zrealizowane w forcie Ricasoli. Pamiętna scena przybycia floty Agamemnona do wybrzeży Troi rozgrywa się w zatoce Ghajn Tuffieha z turkusową wodą i przepiękną plażą. Odtwórca roli Achillesa, Brad Pitt, polubił Maltę tak bardzo, że często spędza na niej wakacje. Sekwencje walki w Gladiatorze Ridleya Scotta nie zostały osadzone w rzymskim Koloseum, lecz we wcześniej wspomnianym forcie. Wzniesiono tam wiarygodną replikę najsłynniejszej starożytnej areny. Zdjęcia do Aleksandra Olivera Stone’a z tytułową rolą Colina Farrella, powstały w wielu różnych plenerach na całym świecie, ale to Grand Harbour i inne zakątki Valletty okazały się doskonałą imitacją antycznego portu, Aleksandrii.

filmowa

Źródło: monipag.com

Fantastyka też znajdzie coś dla siebie

Serialowy hit, Gra o tron, skorzystała z wielu maltańskich lokalizacji. Egzekucja Eddarda Starka odbyła się w Forcie Manoel, ślub Daenerys i Khala Drogo miał miejsce na wysepce Gozo, z wyjątkowym łukiem skalnym Azure Window. Midina w wielu scenach wcielała się w rolę Królewskiej Przystani.

filmowa

Źródło: maltasegwaytours.com

Wioska Popeya, czyli co pokazać dzieciom

Nad zatoką Anchor Bay skonstruowano wioskę na potrzeby musicalu Popeye z Robinem Williamsem. Na jej terenie znajduje się obecnie park rozrywki – doskonała atrakcja dla rodzin z dziećmi. Charakteryzuje się on bajkową zabudową i malowniczym usytuowaniem. Oferuje liczne warsztaty z tworzenia kreskówek, a po jego uliczkach przechadzają się animatorzy poprzebierani za fikcyjnych bohaterów.

filmowa

Źródło: derigo.me

Mekka filmowców

Oprócz wcześniej przywołanych produkcji, na Malcie zrealizowano zdjęcia do Hrabiego Monte Cristo, Starcia tytanów, Wyspy piratów i innych hollywoodzkich filmów. Atrakcyjne położenie geograficzne u styku dwóch kontynentów, łagodny klimat i urokliwość wyspiarskich krajobrazów to ogromne atuty maleńkiego kraju.

Podążanie śladem ekip filmowych i kadrów znanych z kinowych hitów pozwala spojrzeć na odwiedzane miejsca w zupełnie inny sposób. Można poczuć się częścią świata sportretowanego na srebrnym ekranie, a przy odrobinie szczęścia spotkać słynnych aktorów.