Dziś chciałabym napisać kilka słów na temat tego, w jaki sposób znaleźć jak najtańszy transport, podczas podróżowania. Jak już pisałam we wcześniejszym wpisie, jest to jeden z dwóch elementów niezbędnych do taniego podróżowania. Znajdować tanie miejsca noclegowe już potrafimy. Teraz jeszcze ważne jest to, aby tanio tam dotrzeć. Jest wiele sposobów, ale dziś skupię się na trzech – samolocie, autokarze i samochodzie. Dla niektórych może się to wydawać oczywiste, mam jednak nadzieję, że pomoże choć jednej osobie. Skupiłam się na omówieniu tanich sposobów, ale nie darmowych, bo te darmowe nie są zbyt bezpieczne. Mam tu na myśli jeżdżenie stopem. To darmowy transport, ale jakże niebezpieczny. Nigdy nie wiemy, na kogo trafimy, dlatego też nigdy nie będę rekomendować tego typu wypraw. Ale wróćmy do tematu. Poniżej znajduje się opis na to, jak tanio podróżować różnymi środkami transportu.

Samolot

Podróżowanie samolotem należy ostatnimi czasy do coraz popularniejszej metody przemieszczania się. I nie powinno to dziwić. Oszczędzamy zarówno dużo czasu, jak i dużo pieniędzy, bo loty są obecnie tańsze, niż podróżowanie autokarem. No dobrze, ale wróćmy do tematu i do tego, w jaki sposób mało zapłacić za lot. Pierwsza sprawa. Musimy być na bieżąco z aktualnymi ofertami tanich linii lotniczych. Możemy albo subskrybować ich kanał RSS albo zapisać się na newsletter czy regularnie wchodzić na stronę. Sposobów jest więcej. My polecamy serwis skyscanner. To strona, na której znajdują się bieżące oferty wszystkich linii lotniczych. Można na nich wyszukać zarówno bezpośrednie loty, jak i te z przesiadką. Sami decydujemy przez jakie kraje chcemy lecieć itp.

Gdy już wybierzemy względnie tani lot, cenę możemy jeszcze obniżyć decydując się na zabranie ze sobą wyłącznie bagażu podręcznego i rezygnację z ubezpieczenia. W dzisiejszych czasach większość tanich linii lotniczych wprowadza niemałą opłatę za nadany bagaż. Jeśli więc jedziesz gdzieś na parę dni, postaraj zmieścić się w podręcznym plecaku. Pamiętaj, że laptop możesz mieć osobno i że nie liczy się on do wagi. Zwykle do plecaka podręcznego możesz włożyć 5 lub 10 kg i nie powinien on przekraczać określonych rozmiarów. W praktyce natomiast, najczęściej, nikt tego nie sprawdza. I wracając do ubezpieczenia. Zrezygnuj z niego. W końcu jak się zabijesz, to już Cię to nie będzie obchodziło 😉 Dobrze, może żart nie na miejscu, ale tak naprawdę coś w tym jest. Dzięki rezygnacji z takich usług, cena Twojego biletu będzie wynosiła rzeczywiście tyle, za ile się promuje. Jedyną dodatkową opłatą może być prowizja za płatność. Korzystaj więc z takich kart, które oferują najniższą. Często są promocje. Musisz być na bieżąco. Tak, czy inaczej, w ten sposób można za 40 zł polecieć do Londynu i Barcelony. Na przykład.

Kolejne “parę groszy” można oszczędzić, wybierając odprawę online. Tydzień przed wylotem, jeśli będziesz mieć tylko bagaż podręczny, możesz się odprawić przez internet. Może brzmi to dość abstrakcyjnie, ale wystarczy kilka klików i na lotnisku od razu idziesz do kontroli paszportowej. Nie dość, że oszczędzasz czas i jest wygodniej, to oszczędzasz pieniądze, ponieważ usługa ta jest najczęściej darmowa. W przypadku odprawy na lotnisku, cena jest wyższa o około 35 zł w jedną stronę dla jednej osoby. Łatwo policzyć, że jest to już 140 zł dla dwóch osób w obie strony. Oszczędzamy więc dość dużo. Tylko nie zapomnij się odprawić, bo koszty złapią Cię na lotnisku!

Pamiętaj, że tanie linie lotnicze często kuszą tanimi biletami, bo są one tanie tylko w jedną stronę. Ceny w drugą stronę odbywające się niewiele później, są zwykle wyższe. Oczywiście nie jest to regułą, ale pamiętaj, aby od razu sprawdzać koszt za lot w obie strony.

I finalnie, odznaczaj wszelkie opcje dokupienia walizek, pierwszeństwa wejścia na pokład, większej ilości miejsc na nogi i tych innych, które w domyśle może Ci zaznaczyć przeglądarka, a które mogą zbudować dodatkowe i, przede wszystkim, niepotrzebne koszty.