Poszukując sposobów na spędzenie udanych wakacji coraz rzadziej zastanawiamy się nad zorganizowanym wypoczynkiem. Bankructwa kolejnych biur podróży przyczyniają się do tego, że Turcja, Tunezja i Egipt tracą nieco w naszych oczach.

Często zadajemy sobie przy tym pytanie o to, czy rzeczywiście warto wydawać naprawdę spore pieniądze, aby przez cały urlop siedzieć w hotelu nawet jeżeli do dyspozycji mamy kilka basenów i dostęp do barku z alkoholem. Coraz więcej osób zastanawia się nad nieco mniej konwencjonalnymi, a jednocześnie znacznie bardziej twórczymi formami spędzania wolnego czasu, jedną z nich jest zaś roadtrip cieszący się coraz większą popularnością wśród naszych rodaków.

Jak roadtrip przez Europę wygląda w praktyce?

Aby mógł się odbyć potrzeba niewiele – kilku śmiałków, w miarę sprawny pojazd i aktualne mapy samochodowe. W czasie pierwszego spotkania podróżnicy ustalają dokąd ma wieźć ich droga (często są to miejsca mało znane, a przecież wcale nie mniej atrakcyjne niż szeroko reklamowane kurorty), jak ma przebiegać trasa i co trzeba koniecznie zobaczyć w czasie jej trwania. Określają też przybliżony koszt podróży, roadtrip ma bowiem sens przede wszystkim wówczas, gdy podróżni mają za co kupić paliwo i nie są zmuszeni do pchania swojego wehikułu przez kolejne kilometry. Już na starcie warto uświadomić sobie jednak, że wszystkie wyliczenia (łącznie z tymi, które dotyczą czasu trwania podróży) są jedynie szacunkowe, magia roadtripu polega bowiem na tym, że to droga rządzi podróżnymi, a nie na odwrót. Samochodowa podróż przez Europę jest pełna niespodzianek, a choć jej uczestnikom często towarzyszy dreszcz niepokoju, zdecydowana większość wspomina ją z wypiekami na twarzy. Co więcej, nie brakuje osób, które już po powrocie do kraju udają się do księgarni po kolejne mapy samochodowe, uważają bowiem, że kolejna wyprawa jest tylko kwestią czasu.

Kto może uczestniczyć w takiej wyprawie?

Tu również panuje pełna dowolność, wiele zależy bowiem od naszych upodobań. W samochodową podróż po Europie często wybierają się dobrzy znajomi, jeżeli jednak wśród osób, z którymi się przyjaźnimy brakuje obieżyświatów, nie jest to powód do zmartwień. W polskim Internecie nie brakuje stron poświęconych samochodowym podróżom przez kontynent, zebranie ekipy gotowej na roadtrip nie jest więc szczególnie trudnym zadaniem. Niekiedy z osobami, których wcześniej nie znaliśmy można zresztą bawić się o wiele lepiej niż z członkami naszej własnej ekipy.