Położona w zachodniej i północnej części Półwyspu Skandynawskiego i na licznych wyspach Norwegia jest bardzo popularna wśród turystów. Kraj ten wyróżnia się ciekawymi krajobrazami, bogatą przyrodą oraz pięknymi miastami, dzięki czemu turystyka ma tu duże możliwości rozwoju. Co warto wiedzieć o Norwegii przed wybraniem się do tego kraju na urlop lub wycieczkę?

Piękny krajobraz Norwegii tworzą malownicze fiordy oraz tereny górskie. Zdecydowaną większość powierzchni tego kraju zajmują skaliste obszary górskie, przy czym najważniejsze są tu Góry Skandynawskie. Ciekawym obszarem jest również masyw Jotunheim. Który posiada typowo alpejski charakter. To właśnie tu znajdują się najwyższe szczyty Norwegii. Niskie góry dominują w krajobrazie w północnej części kraju. W górskich obszarach spotkać można wiele ciekawych zwierząt, przy czym największą atrakcją są tu renifery. Inną atrakcją Norwegii jest zjawisko białych nocy, zobaczyć tu można również zorzę polarną. Magnesem przyciągającym do tego kraju turystów są również ślady po kulturze Wikingów, z którymi zetknąć się można w wielu zakątkach Norwegii.

norwegia

A jak wygląda kwestia komunikacji? Kolej jest tu stosunkowo słabo rozwinięta, gęsta jest za to sieć dróg. Największe znaczenie ma jednak komunikacja morska, a nawet w komunikacji wewnętrznej największe znaczenie mają przeprawy promowe oraz żegluga przybrzeżna.

Norwegia jest dobrze przygotowana na przyjmowanie turystów. Liczne są tu hotele oraz hotele turystyczne. Działają również schroniska górskie oraz młodzieżowe. Gęsta jest sieć campingów, dzięki czemu można przemieszczać się po kraju i poznawać jego najważniejsze atrakcje nie przejmując się sprawą noclegów.

norwegia2

Chociaż Norwegia, w porównaniu z innymi państwami europejskimi, nie posiada zbyt wielu zabytków, urzekająca jest jej przyroda. Na terenie tego kraju funkcjonuje aż 18 parków narodowych i ponad tysiąc rezerwatów przyrody.

Ruch turystyczny w Norwegii skupia się w kilku najbardziej atrakcyjnych rejonach. To przede wszystkim okolice Oslo, które świetnie nadają się dla celów wypoczynkowych zarówno latem, jak i zimą. Warto dodać, że okolice Oslo są bardzo popularne wśród miłośników sportów zimowych. To przede wszystkim skocznie narciarskie, zaś o długiej historii tego sportu w Norwegii przypominają placówki muzealne, jak np. Muzeum Narciarstwa.

norwegia3

Warto zwiedzić samo Oslo, znane z cennych muzeów oraz galerii sztuki. To właśnie Oslo jest głównym ośrodkiem międzynarodowej turystyki w Norwegii. Jedną z najciekawszych placówek muzealnych, które można tu odwiedzić, jest Muzeum Łodzi Wikingów. W Oslo zobaczyć można również pałac królewski oraz ratusz, w którym wręczane SA słynne Nagrody Nobla.

Drugim ważnym regionem turystycznym w Norwegii są tereny położone na wybrzeżu południowo – zachodnim. Na tym obszarze zachowało się sporo ciekawych obiektów zabytkowych. Ciekawym miastem jest tu Bergen – dawna stolica Szwecji, która jednocześnie była niegdyś największym portem na terenie całej Skandynawii.

norwegia4

Turystyka dobrze rozwija się również na wybrzeżu Morza Norweskiego. Tu znajdują się dwa największe fiordy Norwegii. W północnej części Norwegii chętnie odwiedzany przez turystów jest Narwik – jeden z najważniejszych portów oraz miejsce ważne dla miłośników historii II wojny światowej. Na turystów odwiedzających północną Norwegię czekają i inne atrakcje, jak np. obozowiska Lapończyków czy też wycieczki na saniach psimi zaprzęgami.