Parki narodowe w górach to idealne miejsce do aktywnego odpoczynku. Naturalne środowisko pozytywnie wpływa na odprężenie i odcięcie się od codziennych problemów. To świetny pomysł zarówno na urlop, jak na weekendowy wypad za miasto. Warto przejrzeć charakterystykę parków narodowych, by zorientować się, który spełnia najwięcej naszych oczekiwań.
Parki narodowe na dolnym śląsku
Karkonoski Park Narodowy
Najbardziej charakterystycznym szczytem Sudetów jest Śnieżka mająca wysokości. Jednak nie jest ona jedynym walorem krajobrazowym tego terenu. Park chroni także niezwykłe wodospady. Na uwagę zasługują zwłaszcza dwa: Szklarki i Kamieńczyka. Szlaki ciągną się wzdłuż strumyków i niezwykłej fauny. Wśród zamieszkujących w parku zwierząt, szczególna uwagę należy zwrócić na zamieszkujące w nim muflony, czyli dzikie górskie owce. W Polsce można je spotkać jedynie na tym terenie. Karkonoski Park Narodowy polecany jest zarówno na wyjazd dla całej rodziny, jak i dla miłośników spacerów z psami.
Park Narodowy Gór Stołowych
To właśnie góry stołowe tworzą największe atrakcje tego terenu. Swoja nazwę zawdzięczają wyjątkowym kształtom. Płyty piaskowca położone są pianowo, dzięki czemu tworzą płaskie szczyty. Porozrzucane po parku unikalne formacje skalne tworzą nieziemski krajobraz. Pasmo Gór Stołowych to liczne szlaki, ciekawe punkty widokowe i ośrodki edukacyjno-przyrodnicze, czyli dla każdego coś miłego.
Parki narodowe w województwie małopolskim
Ojcowski Park Narodowy
Górską oazą spokoju jest również Ojcowski Park Narodowy. Tam zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim, znane z pokręconych nazw, formacje skalne. Jedną z nich jest niebanalna Maczuga Herkulesa. Teren ten kusi także mnóstwem jaskiń, z których dwie- Królewska i Ojcowska- są dostępne do zwiedzania. Zamieszkują w nich nietoperze, które są najbardziej charakterystycznym zwierzęciem na terenie tego parku. Dodatkowym atutem dla miłośników pasów jest to, że na ten teren można wprowadzać psy. Muszą mieć one jednak kaganiec i smycz.
Pieniński Park Narodowy
Pieniński park narodowy także cieszy się obfitością jaskiń, jednak to nie z nich jest znany. Ten teren jest niezwykle malowniczą krainą dzięki swojej skalnej budowie oraz rzece Dunajec tworzącej górski przełom. Szczególną atrakcją jest tam spływ tą rzeką na tratwie. Wśród miłośników górskich wędrówek powodzeniem cieszy się przede wszystkim szczyt Trzech Koron, stworzony z pięciu wapiennych turni. To właśnie widok z tej góry uważany jest za najpiękniejszy na tym terenie. Przy okazji podziwiania natury warto zwiedzić także ruinę Zamku Czorsztyn i Zamku Niedzica.
Babiogórski Park Narodowy
Park Narodowy obejmuje północną i częściowo południową część masywu Babiej Góry (najwyższego pasma w obrębie Beskidu Wysokiego). Na Babiej Górze widoczny jest piętrowy układ roślinności górskiej, przez co pogoda w drodze na szczyt jest kapryśna i zmienna jak w wysokich górach. Park Narodowy nadaje się do pieszych wędrówek, ale także do zimowych sportów, dla których wyznaczone są 4 trasy. Szczególną uwagę miłośników roślinności przykuje na tych terenach okrzyn jeleni, występujący tylko w tym parku.
Tatrzański Park Narodowy
Mówiąc o górach nie można pominąć Tatrzańskiego Parku Narodowego. Warto odwiedzić go zarówno w celu zobaczenia polskich perełek takich jak Morskie oko, ale także dla poczucia prawdziwie góralskiego klimatu. Ten park to ciekawa propozycja dla osób przygotowanych na wysokogórskie wspinaczki, jak i dla osób ze słabszą kondycją. Tatry zachodnie to kraina dostępnych do zwiedzania jaskiń i pięknych rozległych dolin. Za to Tatry Wysokie to krajobrazy jezior i wodospadów oraz najwyższych polskich szczytów.
Magurski Park Narodowy
To zdecydowanie najrzadziej odwiedzany park narodowy ze wszystkich wymienionych. Dzięki temu możemy odkryć w nim niezwykłą ciszę i uniknąć typowo turystycznych atrakcji. Spędzenie czasu na tym terenie umożliwia zatem całkowite zaprzyjaźnienie się z przyrodą. Krempna, Bartne i Folusz są najdogodniejszymi punktami wypadowymi do pieszych wycieczek na 85- kilometrową trasę pieszą. Magurski Park Narodowy to także raj dla miłośników koni, ponieważ powstał tu aż 10-kilometrowy odcinek transbeskidzkiego szlaku konnego,
Bieszczadzki Park Narodowy
W Bieszczadach także każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Możliwe są górskie wspinaczki na takie szczyty jak Tarnica oraz spokojniejsze, ale nie mniej atrakcyjne spacery na Połoninie Caryńskiej i Wetlińskiej. Zwolennicy spędzania czasu nad wodą mogą skorzystać z walorów jeziora Solińskiego, a pasjonaci przyrody podziwiać okazy roślin i krajobrazy. Bieszczady charakteryzują się przede wszystkim dzikością natury i dziewiczością szlaków.
Parki narodowe w górach to wachlarz możliwości dla turystów. Warto dopasować swój wybór do kondycji i oczekiwań, by móc podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy nie tylko spod szczytów.
Świetnym sposobem na podróże po Polsce i zwiedzanie parków narodowych jest wypożyczenie kampera i wspólne podróże z rodziną. W tym celu zajrzyj na: https://kampery-klf24.pl
Bieszczadzki Park Narodowy leży w województwie podkarpackim, a nie małopolskim.