Pojezierze Wałeckie to miejsce, na które turyści z pewnością powinni zwrócić uwagę. Dlaczego? Liczne atrakcje turystyczne zapewniają udany wypoczynek. Zwiedzanie, krajoznawstwo oraz rekreacja – to wszystko można tu znaleźć.
Dla miłośników historii, zwłaszcza tej najnowszej, dużą atrakcją jest Mirosławiec oraz znajdujące się tutaj Muzeum Walk o Wał Pomorski. Mirosławiec pod koniec II wojny światowej znalazł się w pasie najsilniej bronionych umocnień Wału Pomorskiego. Przełamanie Wały Pomorskiego było szczególnie ważne, gdyż otwierało dalszą drogę na Berlin. Dziś z historią walk o Pomorze zapoznać można się właśnie w tutejszym muzeum. Czołg oraz działa stojące przed muzeum to tylko nieliczne z prezentowanych tu eksponatów. Mirosławiec to jednak nie tylko muzeum i historia II wojny światowej. To również miasto, w którym można pospacerować po zadbanych uliczkach. Warto tu odwiedzić również pożydowski cmentarz, na którym zachowały się nieliczne już macewy. W okolicy Mirosławca znajduje się również ciekawy rezerwat przyrody o nazwie Rosiczki Mirosławskie. Jak wskazuje jego nazwa, szczególną ochroną objęte tutaj zostały owadożerne rosiczki. Spotkać tu można również wiele ciekawych gatunków mszaków.

Źrodło: Wikipedia

Z innych miejscowości na Pojezierzu Wałeckim, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest Tuczyn. Jego największą atrakcją turystyczną i najcenniejszym zabytkiem całego pojezierza jest renesansowy zamek Wedlów–Tuczyńskich. Stanowił on niegdyś jedną z najsilniejszych warowni na terenie Pojezierza Zachodniego. W czasie II wojny w pobliżu tego zamku zbudowane zostały schrony, które pod koniec wojny wysadzono. Sam zamek został po wojnie pięknie odrestaurowany i dziś znów może służyć ludziom, choć w nieco innym charakterze. Kto chce odpocząć w luksusowym ośrodku wypoczynkowym może skorzystać z jego gościnności. Urlop na zamku to przecież ogromna atrakcja. Sam zamek otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym, w którym gdzieniegdzie zobaczyć jeszcze można resztki umocnień dawnego Wału Pomorskiego. Resztki fortyfikacji tego Wału zobaczyć można również w pobliżu wsi Strzeliny oraz Zdybice. Koło Strzelan zachowało się aż osiem obiektów, które są ze sobą połączone rozbudowanym systemem podziemnych korytarzy o długości ponad 600 metrów. Natomiast w okolicach miejscowości Zdbice znajdowało się aż 11 schronów, które były ważnym elementem niemieckiego systemu obrony. W pobliżu tej wsi, na malowniczym przesmyki między jeziorami Smolno i Zbiczno utworzono bardzo ciekawy Skansen Bojowy I Armii Wojska Polskiego. W skansenie tym można oglądać plenerową ekspozycję sprzętu bojowego oraz fragment pozycji umocnionej.

Źrodło: Wikipedia

Miasto Trzcianka, znane kiedyś z prężnie działającego sukiennictwa, dziś przyciąga głównie swym malowniczym położeniem. Otoczone lasami i jeziorami niegdyś było własnością rodu Poniatowskich. Najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości jest niewielki, klasycystyczny dworek. W jego wnętrzu mieści się obecnie dość ciekawe i chętnie zwiedzane Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka. Prezentowane są tu głównie zabytki związane z rzemiosłem oraz kulturą materialną tego regionu.
Najbardziej atrakcyjne dla turystów są jednak okolice Wałcza. Tu, nad jeziorem Raduń działa Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Tu m.in. do olimpiady w Moskwie przygotowywał się Bronisław Malinowski – przyszły mistrz olimpijski w biegu na 3 kilometry z przeszkodami. W okolicy jeziora działa wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych, liczne są tu również kąpieliska.