Pojezierze Myśliborskie i ujście Warty to tereny, które mają turystom wiele do zaoferowania. Największą atrakcją turystyczną tego obszaru jest z pewnością wieś Świerkocin oraz znajdujące się na jej terenie zoo-safari.

To jedyny taki ogród zoologiczny w Polsce. Gigantyczne wybiegi i cieszące się swobodą zwierzęta cieszą oczy zwiedzających, zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Zwierzęta te można podziwiać z okien specjalnego samochodu, za pomocą którego turyści przemieszczają się po parku. Chętnie przybywają tu całe rodziny, a na nudę nikt nie narzeka. Takie rozwiązanie to nie tylko atrakcja turystyczna – to również komfort i wygoda dla samych zwierząt. Mają one tu zapewnione bardzo dobre warunki, dzięki czemu łatwiej im znieść życie w niewoli.

 

Wśród mieszkańców tego zoo dominują kopytne: bawoły, antylopy, kozy oraz osły. Zobaczyć tu można również lwy oraz drapieżne ptaki. W tym zoo urządzono cztery „tematyczne” sektory. Największym uznaniem cieszy się sektor afrykański, w którym z bliska można obejrzeć antylopy, zebry oraz strusie afrykańskie. W sektorze Mongolii największą atrakcją są pasące się konie Przewalskiego. Bawoły, osły oraz lamy mieszkają natomiast w sektorze Ameryki Południowej, zaś antylopy i daniele – w sektorze Azji. Przez kolejne sektory prowadzi trasa, po której poruszają się samochody obsługujące ruch turystyczny w zoo. Obok tej części zwiedzanej za pomocą samochodu zwiedzić tu można tradycyjne zoo – z klatkami i mniejszymi wybiegami. Tu turyści muszą poruszać się już na własnych nogach.

Świerkocin to jednak nie jedyna godna polecenia miejscowość w tym regionie. Inne ciekawe miejsce to Kostrzyn nad Odrą. Zachowała się tu XVI wieczna twierdza, uznawana za jedno z najwybitniejszych dzieł architektury fortyfikacyjnej w Europie. W XIX wieku służyła ona jako więzienie, a później – jako koszary. Dość poważnym zniszczeniom uległa podczas II wojny światowej, jednak to, co ocalało, nadal robi ogromne wrażenie. Na szczególną uwagę zasługują tu dwa zachowane bastiony: Król oraz Filip. Patrząc z perspektywy nieco bardziej współczesnej, Kostrzyn nad Odrą jest znany z corocznego festiwalu Woodstock, na który przyjeżdża po kilkaset tysięcy osób.

Źródło: wikipedia

Wracając jednak do zamków, to interesujące ruiny  znajdują się w Chwarszczanach oraz w miejscowości o nazwie Rurka. Te tajemnicze twierdze do dziś pobudzają wyobraźnię, gdyż dawniej należały do templariuszy, a następnie stały się własnością innego zakonu rycerskiego – joannitów. Ponoć w lochach tych zamków rycerze – zakonnicy mieli ukryć swe skarby.

Warto odwiedzić również Chojnię, w której zachowało się wiele ciekawych zabytków z epoki średniowiecza. Tutejsze stare miasto niemal w całości otoczone jest murami obronnymi z XIV-XV wieku, z czatowniami i licznymi basztami strzelniczymi. Zachował się tu również ciekawy gotycki kościół parafialny.

Na miłośników przyrody czeka rezerwat Bielonek, w którym ochronie podlegają ciekawe zespoły leśno-stepowe. Położony na stromym zboczu przełomowej doliny Odry jest ciekawym miejscem na wycieczkę. To również jedyne w Polsce stanowisko dębu omszonego.

W Myśliborzu zachowały się fragmenty murów miejskich z XIV wieku. Dużą atrakcją jest również cylindryczna Baszta Prochowa oraz późnobarokowy ratusz znajdujący się przy Rynku. Warto zajrzeć również do kościoła parafialnego, w którego architekturze dominuje styl romański oraz gotycki.

Jak widać, jest co robić. Ja polecam.