Właściciele psów mają zwykle dwa wyjścia przed wyjazdem na urlop – albo mogą zostawić swojego pupila pod czyjąś opieką lub zabrać go ze sobą. Ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej przyjazna dla czworonogów, które w ten sposób nie są narażone na rozłąkę i tęsknotę.

Jak przewozić psa samochodem?

Bez względu na wybrany środek lokomocji musimy mieć zawsze ze sobą aktualną książeczkę zdrowia psa zawierającą informacje o tym, że ma za sobą regularne szczepienia.

Jeżeli wybieramy się w podróż samochodem, to najlepiej wyruszyć w drogę wczesnym rankiem lub pod wieczór, kiedy nie będzie zbyt gorąco. Obecnie często z pomocą przychodzi klimatyzacja, ale ze względu na konieczność robienia postojów co 2-3h, lepiej, aby pupil nie musiał się załatwiać czy rozprostowywać kości w momencie, gdy z nieba leje się największy żar. Na szyby samochodowe warto zawsze założyć osłony przeciwsłoneczne.

Bardzo ważne jest, jakie miejsce zajmie pies w samochodzie. Jeżeli ma to być tylne siedzenie, to warto zakupić specjalne pasy bezpieczeństwa, dostępne w sklepach zoologicznych. Mało ryzykownym sposobem przewożenia czworonogów jest również umieszczenie ich na tylnej wycieraczce za siedzeniem pasażera, lub w bagażniku – pod warunkiem, że nie jest to bagażnik typu sedan. W przypadku małych psiaków wystarczy specjalna klatka. Wbrew pozorom trzymanie pupila na rękach wcale nie jest dla niego bezpieczną pozycją.

Pamiętajmy, aby pies podczas postojów miał kaganiec i smycz, a w samochodzie dostęp do wody, więc pamiętajmy o zabraniu ze sobą miski i butelki wody.

Jak podróżować z psem koleją?

Wszyscy polscy przewoźnicy zezwalają na podróżowanie z psem w pociągu, ale pupilowi musimy wykupić bilet, chyba że jest na tyle mały, że zmieści się w specjalnej klatce, wówczas jest traktowany jako bagaż podręczny.

Pies przed jazdą pociągiem nie może się objadać; najlepiej, gdyby był w pełni opróżniony. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożył ok. 5 godzin przed odjazdem. Poza tym warto mieć ze sobą akcesoria, na przykład chusteczki nawilżane, które w razie potrzeby pomogą nam usunąć nieczystości pupila. Zawsze też możemy podłożyć pod zad czworonoga podkład, choćby ten niemowlęcy. Ponadto warto mieć ze sobą w pociągu miskę, wodę czy ulubiony kocyk, na którym pupil będzie mógł się zdrzemnąć. Pamiętajmy też, aby pies miał koniecznie kaganiec.

Lot samolotem z psem

To, czy pies będzie mógł z nami lecieć samolotem, zależy od przewoźnika  i wagi pupila. Małe psy mają większe szanse wsiąść na pokład, gdyż niektóre linie na to zezwalają, gdy inne tymczasem w ogóle tego nie tolerują. Część linii lotniczych umożliwia z kolei jedynie podróż w luku bagażowym. Na ten ostatni wariant muszą się też przygotować właściciele dużych psów bez względu na wybranego przewoźnika. Dlatego czasem lepiej oszczędzić zwierzakom takiego stresu i zostawić je w domu lub  na miejsce urlopu wybrać bliższą lokalizację.