Wielu młodych rodziców zastanawia się, jak podróżować z noworodkiem. Wbrew pozorom wyprawa z malutkim dzieckiem wcale nie jest niemożliwa. Należy jednak odpowiednio się do niej przygotować i pamiętać o kilku ważnych elementach. Jak zatem podróżować z noworodkiem? Kiedy jest najwłaściwszy moment na to, by maluch po raz pierwszy wyruszył w dłuższą wycieczkę?

Na temat podróżowania z noworodkiem pojawiło się wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Z ich powodu niejedni świeżo upieczeni rodzice rezygnowali z zabierania malucha na dalsze przejażdżki samochodem, o wojażach samolotem nie wspominając. Tymczasem podróż z małym dzieckiem wcale nie musi być taka straszna! Oczywiście wymaga ona wcześniejszej organizacji i przygotowania się na różne sytuacje. Zobacz, o czym pamiętać, zabierając noworodka w drogę.

Podróże z noworodkiem – od kiedy?

Różne są zdania dotyczące pierwszej podróży noworodka. Ogólnie zaleca się ograniczać wojaże z malcem do momentu, aż ten nie skończy trzeciego miesiąca życia. Dziecko przez ten okres cały czas aklimatyzuje się w nowym otoczeniu i jest niezwykle podatne nawet na najdrobniejsze infekcje. Czy to oznacza, że przez pierwsze trzy miesiąca życia nie należy podróżować z dzieckiem? Niekoniecznie – czasem przecież nie ma innej możliwości, jak zabranie malucha ze sobą w dłuższą drogę. Dobrze zaplanowana i przygotowana podróż na pewno nie zaszkodzi zdrowiu noworodka.

Fotelik samochodowy

Podstawową rzeczą, o jakiej należy pamiętać przy podróżowaniu z noworodkiem samochodem, jest oczywiście specjalny fotelik. Przeznaczony dla najmłodszych dzieci zbudowany jest w taki sposób, by mały pasażer znajdował się w nim pozycji półleżącej. Fotelik można ulokować zarówno z tyłu, jak i z przodu samochodu (w drugim przypadku należy mieć jednak na względzie to, że ustawiony tyłem do kierunku jazdy uczyni poduszki powietrzne nieaktywnymi. Oczywiście umiejscawiając fotelik z tyłu, jeden z rodziców powinien usiąść tuż obok podróżującego maluszka.

 

Odpowiedni ekwipunek

Wybierając się z noworodkiem w podróż samochodem nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą wielu niezbędnych rzeczy i akcesoriów. Co zatem spakować do torby przed podróżą z tak małym dzieckiem? Chusteczki, pieluszki, kosmetyki, ciuszki na zmianę, woda, smoczki, jedzenie i apteczka ze wszystkimi niezbędnymi preparatami stanowią absolutne minimum.

Ubiór noworodka

Ubiór noworodka w podróży zależy oczywiście od pory roku i warunków pogodowych. Ogólnie zaleca się ubieranie dziecka na tzw. „cebulkę” (czyli warstwami). Starajmy się jednak zapewnić maluchowi jak najbardziej optymalną temperaturę otoczenia – zarówno ochłodzenie, jak i przegrzanie nie jest korzystne dla zdrowia małego podróżnika. Z umiarem korzystajmy też z klimatyzacji. Przeczytaj więcej o podróżach z dziećmi.

A co z samolotem?

Podróż samolotem jest dla noworodka dość dużym przedsięwzięciem. Kontakt z wieloma innymi pasażerami naraża go bowiem na różne infekcje. Opórcz tego warunki w maszynie sprzyjają wysuszaniu się skóry malca. Nie oznacza to jednak, że nie można w ogóle zabierać tak małego dziecka w podróż samolotem. Jeśli noworodek cały czas będzie blisko matki, a jego karmienie odbędzie się w trakcie startu i lądowania, wówczas nawet takie wojaże nie okażą się dla małego i jego rodziców żadnym problemem.