Wszystko co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.

Wiktor Hugo

[singlepic id=18 w=320 h=240 float=left]Kiedy minie już syndrom paryski, nękający przede wszystkim Japończyków, których atrybutem jest cyfrowa lustrzanka, a zmęczenie odejdzie w zapomnienie, nie pozostanie nam nic innego, jak wyruszenie na podbój Stolicy Świata. Doba wystarczy, żeby zobaczyć miejsca położone w osi Ars Historique ? Luwr, Łuk Triumfalny,  Plac Zgody, Pałac Elizejski czy Grande Arche.

Ale, gdyby spytać przypadkowego przechodnia, z czym kojarzy mu się Paryż, bez wahania odpowie, że z Wieżą Eiffla, która wg statystyk z 2007 roku, jest najczęściej odwiedzanym pomnikiem na świecie. Wybudowana z okazji Wystawy Światowej w 1889 roku pod nadzorem Gustawa Aleksandra Eiffla, przez jednych została okrzyknięta ?cudem ze stali?, dla Jeana Cocteau była ?siusiającą żyrafą?, a inni jeszcze całkiem niedawno nazywali ją ironicznie i mało pochlebnie ?L?Échelle? ? Drabina. Mimo kąśliwych uwag, na Wieżę wjechać warto. Przy dobrej widoczności z jej szczytu zobaczyć można tereny położone w promieniu nawet  40 mil, w każdą stronę.

Batobus, z franc. la bateau ? statek, to doskonały środek lokomocji. Cena biletu jednodniowego to koszt w granicach 10 Euro, wygoda i roztaczające się z niego widoki ? bezcenne. Podróż batobusem możemy sobie już zafundować w drodze na Île de la Cité, wyspę na Sekwanie. Na niej znajduje się słynna gotycka katedra, Notre Dame, której budowę rozpoczęto w IX wieku. Budowla zachwyca monumentalnością, kunsztem wykonania rzeźb portalu. Wewnątrz zachwycają sklepienia i nawy oraz rozeta, przez którą wpadające promienie słońca tworzą mistyczną grę barw.

Kilka godzin spędzonych w Luwrze wystarczy zaledwie na zobaczenie bogatej ekspozycji sztuki antycznej, egipskiej oraz rozsławionej Gioccondy Leonarda da Vinci,  z ?enigmatycznym uśmiechem?, jak mawiają krytycy sztuki. Na uwagę zasługuje również Wenus z Milo ? najsłynniejsza rzeźba bogini Afrodyty, anonimowego twórcy. Na osi Ars Historique na placu Charles’a de Gaulle’a znajduje się, powstały ku chwale zwycięstw Napoleona ? Łuk Triumfalny. Z jego wieży widokowej bez trudy dostrzec można Grande Arche ? Wielki Łuk Braterstwa umiejscowiony w La Defense, dzielnicy biznesu.

Paryż to 20 dzielnic, każda z historią,  każda żyjąca własnym rytmem, mimo że oddychająca tym samym powietrzem ? Stolicy Świata. Hugo się nie pomylił.

[nggallery id=2]