Podróży autostopem to najczęściej bardzo spontaniczna decyzja. Powodem może być chęć przeżycia niezwykłej przygody, poczucia wolności i niezależności. Warto jednak się do takiej podróży przygotować, by jej realizacja na pewno była spełnieniem marzeń.

Jak zaplanować podroż autostopem?

Ważne jest, by zaplanować, co ma znaleźć się na trasie i wyznaczyć jej cel. Spójrz na mapę i zaplanuj trasę. Zaznacz, jakie miejsca chcesz odwiedzić po drodze. Poczytaj opinie, często autostopowicze podają miejsca, skąd łatwo jest kontynuować trasę. Zapisz je, mogą być Twoim wyjściem awaryjnym.

Co ze sobą zabrać?

Jest kilka podstawowych rzeczy, o których nie można zapomnieć pakując się na podróż autostopem. Przede wszystkim weź plecak, mówimy nie wszystkim torbom, walizkom. Przede wszystkim pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i komforcie. Oto list najbardziej potrzebniejszych rzeczy:

  •  śpiwór, karimata, lekki namiot- oczekiwanie na podwózkę może przeciągnąć się do nocy, warto mieć wtedy możliwość przenocowania się
  • wygodne ubrania- pobocze to nie wybieg mody, najważniejsze by wyglądać schludnie
  • kurtka przeciwdeszczowa
  • podstawowa apteczka- przyda się przede wszystkim preparat odstraszający owady, maść na ukąszenia oaz oparzenia
  • karton i markery
  • mapy, GPS  z trybem offline

Jak łapać stopa?

Jednym z najbardziej polecanych miejsc na łapanie stopa jest przystanek  autobusowy. Samochody jadą tam z małą prędkością, co daje im czas do zastanowienia się czy nas zabrać, a w dodatku ułatwia zatrzymanie się. Warto oprócz wystawionego kciuka mieć także karton z wypisanym kierunkiem podróży. Kolejnym takim miejscem są stacje benzynowe. Na nich to Ty wybierasz z kim chcesz pojechać Podejdź do kierowcy i zapytaj czy nie zabierze Cię ze sobą.

Jak bezpiecznie jechać autostopem?

Przede wszystkim nie wsiadaj do samochodu, w którym nie będziesz czuł się bezpiecznie. Pamiętaj, że możesz odmówić osobie, która się zatrzymała. . Zawsze miej przy sobie gaz pieprzowy, nie przydaje się on często, ale warto mieć go pod ręką w wyjątkowych sytuacjach.  Ludzie są różni, po prostu należy być uprzejmym, nie wzbudzać negatywnych emocji i zmieniać temat rozmowy, gdy okaże się niekorzystny.

Podróżowanie autostopem to niezwykła przygoda pozwalająca poznać wiele ciekawych ludzi, ale także samego siebie. Najważniejsze, by dobrze ją zaplanować, zabrać tylko niezbędne rzeczy i dać się ponieść pozytywnemu nastawieniu.