Park narodowy to idealne miejsce do odpoczynku. Naturalne, spokojne środowisko pozytywnie wpływa na odprężenie i odcięcie się od codziennych problemów. To świetny pomysł zarówno na urlop, jak na weekendowy wypad za miasto. Warto przejrzeć charakterystykę parków narodowych, by zorientować się, który spełnia najwięcej naszych oczekiwań. Oto nasze propozycje.

Park narodowy nad morzem

Planując aktywny wyjazd nad morze nie można zapomnieć o Słowiańskim Parku Narodowym.  Odkryjemy tam niezwykłość piasku, który przy podmuchach wiatru tworzy bajeczny krajobraz. To jedno z największych w Europie skupisko ruchomych wydm. Z największej z nich- Łysej Góry osiągającej do 40 metrów n.p.m rozciągają się fantastyczne morskie widoki. W parku znajdziemy także trzecie co do wielkości w Polsce jezioro  Łebsko, a nawet górę, której sylwetka przypomina wulkaniczny stożek.

Park narodowy w górach

Parki narodowe w górach to wachlarz możliwości dla turystów. Najstarszym z górskich rezerwatów przyrody jest Pieniński Park Narodowy. Szczególną atrakcją jest tam spływ Dunajcem na tratwie, a także zwiedzanie  ruin Zamku Czorsztyn i Zamku Niedzica. To perełka dla osób lubiących podziwiać walory przyrody. Oazą spokoju na tych terenach jest również Ojcowski Park Narodowy. Tam zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim, znane z pokręconych nazw, formacje skalne. Jedną z nich jest niebanalna Maczuga Herkulesa. Mówiąc o górach nie można pominąć Tatrzańskiego parku Narodowego. Warto odwiedzić je zarówno dla zobaczenia polskich perełek takich jak Morskie oko, ale także dla poczucia prawdziwie góralskiego klimatu.

Odkryj rzadkie gatunki zwierząt

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym i drugim co do wielkości w Polsce. Charakteryzuje się przede wszystkim dziewiczością przyrody. Nie bez powodu symbolem parku jest żubr. Białowieski Park Narodowy to ostoja rzadkich w skali Polski, jak i Europy gatunków zwierząt. To miejsc życia także dla rysi, wilczych watah i żubroni. Równie dzikim terenem jest Bieszczadzki Park Narodowy. Oprócz przepięknych krajobrazów tereny te wyróżniają się jako miejsce życia niedźwiedzi

Park narodowy na wycieczkę rowerową

Kampinoski park narodowy to raj dla osób chcących aktywnie odpocząć od zgiełku miasta. Rezerwat to 10 ścieżek dydaktycznych i szlak rowerowy osiągający aż 144 km długości. To najdzikszy nurt Wisły i tym samym jedna z największych ostoi ptaków, która znajduje się nawet na liście rezerwatów biosfery UNESCO.  Park ten będzie zatem dobrym wyborem dla osób chcących podziwiać przyrodę, a szczególnie dla miłośników rowerowych wycieczek