Wbrew w swojej nazwie odbywa się on nie w październiku, ale we wrześniu. Przyciąga uczestników z całego świata. Każdego roku na Błonie Teresy (Theresienwiese) przybywa około 7 milionów osób. Podczas imprezy można skosztować ważonego specjalnie na tę okazję piwa, spróbować lokalnych przysmaków i cieszyć się szeregiem atrakcji towarzyszących wydarzeniu.

200 lat tradycji

Po raz pierwszy piwny festyn odbył się w 1810 roku, aby uczcić ślub księcia Ludwika i księżniczki Teresy von Sachsen-Hildburghausen. Zorganizowano wówczas wyścigi konne na błoniach. Ludwik pasjonował się antykiem, dlatego właśnie zawody miały przypominać igrzyska olimpijskie. Początkowo Oktoberfest miał bardziej sportowy wymiar. Ze względu na popularność imprezy wśród mieszkańców Monachium, dwór zadecydował o powtórzeniu wydarzenia za rok. Od tego czasu festyn odbywa się co rok (z kilkoma przerwami spowodowanymi wojną lub epidemią), aż do dzisiaj. W 1880 roku władze Monachium zezwoliły na sprzedaż piwa podczas imprezy, co zadecydowało o piwnym charakterze Oktoberfestu.

Kufle

Dawniej wykonywane były one z ceramiki. Postanowiono jednak zamienić je na szklane, aby zapobiegać oszustwom przy ich napełnianiu (klient może obserwować poziom płynu znajdującego się w naczyniu). Waga pustego kufla to 1 kg. Kufle z Oktoberfestu to popularne pamiątki, dlatego wystawione są na sprzedaż na wielu straganach. Te używane w namiotach z piwem są własnością browarów, a ich przywłaszczenie – kradzieżą. Mimo to wielu odwiedzających postanawia zabrać je ze sobą do domu.

oktoberfest

Dzieje się

W kilkunastu dużych namiotach rozlewa się napój przygotowany przez sześć monachijskich browarów. Piwo dla uczestników święta warzą Paulaner, Augustiner, Spaten, Hacker-Pschorr, Hofbräu i Löwenbräu. W mniejszych namiotach serwuje się przekąski. Kelnerki na Oktoberfeście znane są z tego, że potrafią przenieść do dziesięciu dwukilogramowych kufli jednocześnie. Ważny punkt programu imprezy to przybycie gospodarzy, jadących wraz z obsługą na przyozdobionych wozach. Następnie burmistrz Monachium odszpuntowuje pierwszą beczkę. Uczestników przyciągają także liczne koncerty, parada strojów i tradycyjne strzelanie z moździerza przed posągiem Bawarii.

Nie tylko dla starszaków

Podczas Oktoberfestu świetnie bawią się również dzieci. Czekają na nich atrakcje takie jak karuzele, stoiska z watą cukrową i prażonymi migdałami. Największą popularnością cieszy się „Krynolina” („Krinoline”) – karuzela z własną orkiestrą dętą. Niezapominanych wrażeń dostarcza też kolejka z 5 pętlami, „Olympia Looping” i „Toboggan”- zjeżdżalnia, na której uczestnicy zabawy transportowani są na górę za pomocą bardzo szybko przesuwającej się taśmy. Z kolei „Diabelskie koło” („Teufelsrad”) to obracana tarcza. Wyzwanie polega na utrzymaniu się na niej jak najdłużej. Na Oktoberfest warto wybrać się z całą rodziną. We wtorki wystawcy oferują „taryfę familijną” i obniżają wszystkie ceny.

oktoberfest

Święto piwa to największa tego typu impreza na świecie. Znajduje ona swoich licznych naśladowców, lecz nic nie jest w stanie dorównać niepowtarzalnemu klimatowi monachijskiego Oktoberfestu.