Z racji tego, że ostatnimi czasy mocno zainteresowałam się tematyką ogrodów, powstanie tutaj cykl najpiękniejszych ogrodów świata, które, oczywiście, warto zobaczyć. Na „pierwszy ogień” idą ogrody Butchartów w Kanadzie, które warto opisać również ze względu na historię, która towarzyszy ich powstaniu.

Otóż wszystko zaczęło się w roku 1888, kiedy to przemysłowiec Robert Butchart postanowił produkować cement portlandzki. Znalazł złoże i tam też się przeprowadził. To właśnie na wyspie Vancouver W Kanadzie odkrył wspaniałe złoża i postanowił osiąść się tam ze swoją rodziną. Z biegiem czasu zaczęło się wyciąganie surowca z ziemi dookoła posiadłości Butchartów, co spowodowało, że miejsce to zaczęło być bardzo nieatrakcyjne, zrobiła się wielka dziura, a pozostałe miejsca były rozkopane przez koparki. W końcu surowiec skończył się, a z rozkopanym terenem przed domem trzeba coś było zrobić. Okazało się, że żona pana Roberta, miała doskonałą smykałkę do projektowania ogrodów, postanowiła więc zamienić to miejsce we wspaniały, sycący oko wklęsły ogród. Ogólnie, hobby całej rodziny były podróże, a dodatkowo, Robert Butchart, przywoził swojej żonie z delegacji nowe gatunki roślin, dzięki czemu ogród zaczął się rozwijać i przyjmować niezapomniany widok. Podczas podróży służbowych męża w poszukiwaniu nowych surowców, zaczął on przywozić dodatkowo unikalne gatunki ptaków, które pięknie śpiewały wokół doliny.

Oszałamiające ogrody Butchartów

Również dzięki podróżom pana Roberta, Jennie mogła stworzyć oszałamiający ogród japoński, a na miejsce kortu tenisowego ogród różany. Po stawie zaczęły pływać różne odmiany kaczek, a po trawnikach spacerować dumne pawie. Nad głowami latały gołębie, papugi i inne, egzotyczne gatunki ptactwa.

Ogrody Butchartów

Wieść o powstaniu ogrodów Butchartów rozprzestrzeniła się bardzo szybko. Zaczęto do niego przyjeżdżać z każdego zakątka świata. Miejsce to jest odwiedzane przez ponad pięćdziesiąt tysięcy ludzi rocznie od 1920 roku począwszy. Aby się do niego dostać, trzeba się jednak postarać. Punktem wyjścia wycieczki jest Vancouver w Kanadzie, gdzie wsiada się na prom i płynie przez cały dzień, aż finalnie dotrze się do Victorii. Mimo wszelkich utrudnień, zdecydowanie warto zobaczyć to miejsce, ponieważ jest to jeden z piękniejszych ogrodów świata. Podróż ta usatysfakcjonuje zarówno projektantów ogrodów, jak i ich amatorów.