Okazuje się, że Ogród Japoński może być piękny nie tylko w momencie, kiedy mieni się pełnią kolorów późną wiosną i latem, ale też na początku pory roku, na którą z utęsknieniem czekamy, zmęczeni mrozami i wszędobylskim śniegiem. Inaugurację sezonu 2011 w Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu możemy uznać za udaną ? pogoda dopisywała, a mimo niedzieli nie było w nim jeszcze takiego tłoku, jak zawsze.

Wrocławski Ogród Japoński jest największym ogrodem w tym stylu w Polsce. Jednak odwiedzający go po raz pierwszy mogą się rozczarować albo zakochać bez pamięci ? mimo tego, że jest najrozleglejszy nie ma mowy o wielogodzinnych spacerach po nich. Ciszy i spokoju znanego z kraju kwitnącej wiśni można jednak zasmakować, spacerując krótko, a resztę czasu spędzić na ławce w zgodzie z naturą.

Ogród, znajdujący się w Parku Szczytnickim to pozostałość po Wystawie Sztuki Ogrodowej, która została zorganizowana w ramach Wystawy Stulecia w 1913 roku, warto dodać, że pozostałość jedyna. Bogactwo roślinności można było zawdzięczać okresowi powojennemu, jednak nie spełniała ona wymogów ogrodu w tym stylu. To, co mamy okazję podziwiać dzisiaj jest wynikiem współpracy wrocławskich firm i profesora Ikuya Nishikowa, który koordynował przebieg prac, tak, aby Wrocławianie mogli się cieszyć urokami miejsca od 1997 roku.

To, co w ogrodzie charakterystyczne, to woda, możemy więc podziwiać kaskadę żeńską (ONNA-DAKI), która znajduje się na północnym brzegu stawu oraz męską (OTOKO-DAKI) na przeciwległym brzegu. Całość dopełnia bujna roślinność, enigmatyczne formy bonsai i czerwono listnych klonów japońskich, jak również drewniane budowle ? herbaciany pawilon, mosty i bramy. O ogrodzie opowiadać można by wiele, jednak opis nie odda nawet połowy uroku i harmonii, która tam panuje.

Garść praktycznych wskazówek

Jak dojechać?

Można samochodem, w pobliżu Ogrodu i Hali Stulecia jest sporo miejsca, żeby zaparkować, żeby jednak nie było z tym problemu lepiej wybrać komunikację miejską ? z dworca PKP linią tramwajową numer 2, natomiast z placu Grunwaldzkiego dodatkowo 0, 1 i 4. Można też wybrać się rowerem, na pewno znajdzie się miejsce, gdzie będzie można go bezpiecznie zostawić.

Kiedy?

Ogród Japoński jest czynny od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 9 do 19.

Ceny biletów

Bilet normalny ? 3 zł

Bilet ulgowy ? 1,5 zł (za okazaniem legitymacji studenckiej, szkolnej, emeryckiej)