Szczecin to miasto mające ogromną historię, ale także wyróżniające się coraz większą nowoczesnością i stałym rozwojem. Nie jest to turystyczny kurort, ale czy to oznacza, że nie warty odwiedzenia? To właśnie w stolicy województwa zachodniopomorskiego znajdziemy atrakcje, których nie odkryjemy w innych miastach.

Najstarsze kino na świecie

Kino Pionier jest najstarszym kinem na świecie. Pierwszy seans odbył się w nim  26 września 1909 roku, zatem w przyszłym roku od tego czasu minie już 100lat! Miejsce to wciąż jest żywą perełką kulturalną na mapie Szczecina. Wyjątkowy klimat poczuć można zwłaszcza w Sali zwaną Kiniarnią, gdzie seans ogląda się przy stoliku w typowo kawiarnianej atmosferze.

Największy cmentarz w Polsce

Cmentarz Centralny wyróżnia się nie tylko największą powierzchnią w Polsce, ale także niezwykłym klimatem. To jedne z najczęściej odwiedzanych przez Szczecinian miejsc na długie spacery, ponieważ oprócz nagrobków znajdują się w nim również warte do podziwiania okazy przyrody i fontanny..

Filharmonia w Szczecinie

Nowym dorobkiem Szczecina jest także Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza. Dzięki nowoczesnej architekturze oraz znakomitej akustyce została już ona nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami. Budynek cieszy oko zarówno od zewnątrz jak i w środku. Szczególnie podziwiana jest mieszcząca prawie tysiąc widzów Sala Symfoniczna, której ściany były ręcznie wyklejane złotymi płytkami złotego szlagmetalu.

Największe skupisko platanów

Jasne Błonia to zieleniec rozciągający się przed Gmachem Urzędu Miasta. Plac ten jest największym skupiskiem platanów klonolistnych w Polsce. Miejsce to jest znane zwłaszcza z mającego 22,5 m wysokości, Pomnika Czynu Polaków będący wyrazem szacunku za odbudowanie miasta po II wojnie światowej. Miejsce to, choć w centrum miasta, odcięte dużą ilością zieleni, stanowi oazę do odpoczynku.

Szczecińskie nabrzeże

Mówiąc o portowym mieście nie można nie wspomnień o jego nabrzeżu. Jego wyjątkowości nie tworzą jedynie cumowane do brzegu statki.  Nowoczesna architektura bulwaru została w tym roku nagrodzona w konkursie Property Design Awards. Wprowadzane modernizacje idealnie wpasowują  się w historyczny klimat unoszących się nad nabrzeżem Wałów Chrobrego. W sezonie letnim prawie co weekend odbywają się w tam imprezy masowe, ale i bez nich brzegi Odry tętnią życiem.

Szczecin to jedno z miast na mapie Polski, które zadziwia swoja wyjątkowością. Obok historycznych zabytków i miejskich perełek architektury nie brakuje miejsc na odpoczynek w otoczeniu przyrody.