Architektura, niepowtarzalny klimat i lokalne jedzenie. To chyba najbardziej charakterystyczne cechy, jakie wyróżniają każdy z europejskich krajów. A skoro już planujemy wybrać się na zagraniczny urlop, przynajmniej na starym kontynencie, najlepiej będzie postawić na stolice Państw. Bo w końcu gdzie, jak nie tam, będziemy mieli okazję w pełni wczuć się w klimat i specyfikę życia w innych kulturach. Europejskie stolice charakteryzuje niepowtarzalny klimat i piękno.

Jednak wybór nie jest prosty. Każde miasto ma swoje indywidualne walory, atrakcje i swoiste piękno. Jak więc podjąć decyzję? Oto najciekawsze i najpiękniejsze europejskie stolice.

  1. Francja, Paryż.

Miasto zakochanych, kipiące wręcz miłością, ale także szykiem i stylem. Paryż nazywany jest przez wielu, kulturalnym centrum Europy, czego w zasadzie można było się spodziewać po światowej stolicy mody i sztuki. Luz, łączy się tu z wszechobecną elegancją. Każdy kojarzy chyba takie dzieła architektury jak wieża Eiffla, Łuk Triumfalny czy Luwr. Nie są to jednak jedyne atuty Francuskiej stolicy. Odwiedzając ją, nie można zapomnieć o spacerze nad Sekwaną, odwiedzeniu słynnych paryskich kawiarni, czy zachwyceniu się występami ulicznych artystów.

  1. Włochy, Rzym

Nie bez kozery nazywany wiecznym miastem. Rzym to jedno wielkie, żyjące muzeum. Spacerując wąskimi uliczkami, co krok w zasadzie, będziemy mieć okazję by podziwiać renesansowe pałace, barokowe fontanny czy nawet antyczne ruiny, nie zapominając oczywiście o dziełach mistrzów pędzla i dłuta. Czuć tu życie, ciągle zakorkowane ulice, masy turystów i wszechobecny hałas, sprawiają że z każdą chwilą nabieramy coraz większej chęci, by zostać tu na stałe.

  1. Szwecja, Sztokholm

Kolorowa starówka, parki i lasy, kanały oraz rzeki przecinające całe miasto. To tylko niektóre atuty Szwedzkiej stolicy. Położona na 14 wyspach, jest wręcz zachwycająco czysta i porządna, jednak nie niesie ze sobą nawet krzty nudy. Sztokholm, to przede wszystkim piękno natury, rzeki i lasy stanowią około 30% powierzchni, a wąskie uliczki przecinają cudowne zatoki i kanały.

  1. Wielka Brytania, Londyn

Jedna z najbardziej zróżnicowanych europejskich stolic. Mieszanka kultur, klimat panujący we wszechobecnych barach i pubach, a także zapierające dech w piersiach zabytki i muzea. To właśnie charakterystyka Londynu. Zarówno architektura, sztuka jak i ludzie, nadają miastu niepowtarzalnego klimatu. Poza słynnymi na cały świat British Muzeum czy National Gallery, w Londynie zachwycić się można pięknem natury, a w szczególności publicznych parków, które robią ogromne wrażenie.

  1. Grecja, Ateny

Już od starożytności miasto to znane było na całym świecie. Współcześnie to kilkumilionowa metropolia, z górującym nad miastem Akropolem – który przypomina o wiecznej, można rzec historii miasta. To nowoczesne i dobrze funkcjonujące miasto, w którym nie zabraknie restauracji, ekskluzywnych hoteli, czy miejsc na udane zakupy.

  1. Hiszpania, Madryt

Najsłynniejsze atrakcje to, muzeum El Prado – w którym znajdziemy dzieła takich mistrzów jak Michał Anioł, Rembrandt, Bosch, czy Goyia. Oczywiście poza aspektem kulturowym, Madryt oferuje nam pełne kawiarni placyki, czy lokalne przysmaki takie jak churros.