Każdy członek rodziny powinien posiadać swoje przysłowiowe pięć minut, co nie zmienia faktu, że rodzina powinna spędzać wspólnie wiele czasu. Czas ten trzeba spożytkować jak najlepiej, bo w końcu spędza się go z najbliższymi osobami. Warto wychodzić zarówno w swojej rodzinnej miejscowości, jak też urządzać wycieczki poza nią.
Góry i doliny
Góry uchodzą za miejsce, gdzie panuje krystaliczna czystość, głównie pod względem powietrza. W góry najlepiej jechać zimą. Górski klimat sprawia, że szybciej oddychamy, w związku z czym wzrasta zawartość krwinek we krwi, bo odpowiadają one za transport tlenu po organizmie. Ponadto skoki temperatur i skoki ciśnienia w górach powodują, że organizm szybciej przystosowuje się do nowych warunków, a co za tym idzie nabywa większej odporności.
Na wysokości powyżej 1500 metrów nad poziomem morza powietrze okazuje się wolne od wielu bakterii, grzybów i alergenów, w związku z czym to prawdziwy raj dla osób zmagających się z astmą, alergią, problemami tarczycy i częstymi infekcjami, zwłaszcza infekcjami dróg oddechowych.
Co ciekawe na wysokości 1500 metrów nad poziomem wzrastają procesy metaboliczne, a jak wiadomo szybsza przemiana materii i energii wpływa korzystnie na odchudzanie, procesy te przyspieszają jeszcze bardziej na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza. Zieleń i cisza gór rzutuje na uspokojenie się, pomaga więc w nerwicach i depresjach, a także regeneruje mózg. Góry to jednak nie najlepsze wyjście dla osób zmagających się z chorobami serca, bo skoki ciśnienia w górskim terenie powodują senność i bóle zamostkowe.
Morze
Morze to miejsce, które uwielbia niemal każda osoba. Nad morze najlepiej jechać latem. I nie chodzi absolutnie o opalanie, bo akurat słońce czyni więcej szkody niż pożytku. Co prawda słońce dostarcza witaminy D uchodzącej za witaminę dobrego samopoczucia, aczkolwiek może powodować oparzenia i nowotwory, w związku z czym należy zażywać słońca z rozwagą. Nad morzem występuje wiele jodu, który bierze udział w produkcji hormonu gruczołu tarczycy. Hormon ten wpływa korzystnie na organizm zwłaszcza przez regulowanie działania układu nerwowego i krążeniowego. Ponadto nie chodzi o samą wodę nad morzem, ale powietrze, które pozostaje czyste i działa na drogi oddechowe niczym kojący balsam.
Wieś
Wsie to tereny dość czyste pod względem powietrza, a więc można w nich odpocząć od coraz bardziej dręczącego miasta smogu. Na wieś najlepiej jechać wiosną lub jesienią. Panując rodzinny wypad na wieś, trzeba się liczyć z tym, że odpoczniemy, ale nie spędzimy tego czasu aktywnie, co nie oznacza, żeby rezygnować z takiej wycieczki. Warto wybrać się do miejscowości na Warmii i Mazurach nad jeziora, albo do miejscowości sanatoryjnych w Ziemi Kłodzkiej.
Miasto
Miasta to tereny zanieczyszczone, aczkolwiek oferujące najwięcej wrażeń kulturalnych. Do miasta najlepiej jechać wiosną lub jesienią. Oczywiście planując rodzinny wypad, należy pamiętać, iż w mieście, w przeciwieństwie do morza czy wsi, spędzi się czas aktywnie, więc jedzie się tam jedynie z podrosłymi dziećmi. Warto zwiedzić coraz prężniej rozwijającą się i nowoczesną Warszawę, słynną i starą Pragę, zabytkowy i piękny Kraków, czysty i klimatyczny Białystok, albo Wrocław (sprawdź – przewodnik miejski po Wrocławiu – Vox Vratislaviensia), który zawsze robi wrażenie.