Polska kuchnia regionalna zachwyca swoją różnorodnością i bogactwem smaków. W niemal każdej części naszego kraju znajdziemy nie tylko potrawy pyszne i aromatyczne, ale też dziwaczne i nietypowe. Poznaj najbardziej osobliwe dania z niektórych regionów.

Czernina

Czernina to zupa z krwi kaczki, znana też jako czarna polewka. Wywodzi się z Mazowsza i jest popularna na północy kraju. Przygotowuje się ją zwykle na rosole z podrobów drobiowych z włoszczyzną, z suszonymi gruszkami, jabłkami i śliwkami. Na koniec gotowania do zupy dodaje się zmieszaną z octem krew oraz majeranek. Polewkę podaje się z kluskami. Czernina ma słodki, nieco mdły smak, który jednych odrzuca, a drugich zachwyca.

Buza

Ten wyjątkowy napój pije się w okolicach Białegostoku. Wytwarza się go ze sfermentowanej kaszy jaglanej. Schłodzona buza doskonale gasi pragnienie. Charakterystyczny drożdżowy smak napoju mocno zapada w pamięć. Buza prawdopodobnie ma też właściwości zdrowotne: reguluje pracę układu pokarmowego i dobrze wpływa na mózg.

Zylc

Kaszubską galaretę przygotowuje się ze śledzia. W mieszance wody, żelatyny i włoszczyzny zanurza się drobno posiekane solone śledzie. Smak i zapach dania są bardzo intensywne. Polecamy galaretę jedynie miłośnikom ryb.

Smażona ikra

Ikrę należy obrać z błonek – delikatnie, by nie pognieść jajeczek. Następnie smaży sie ją na maśle z dodatkiem cebuli, soli i pieprzu. Specjał kaszubski podaje się z chlebem.

Wodzianka

Wodzianka była tradycyjną zupą w biedniejszych domach na Górnym Śląsku. Jej podstawą jest wrzątek. Dodaje się do niego kawałki czerstwego chleba, trochę masła, soli i posiekany czosnek.

Flaki

Prawdopodobnie każdy Polak przynajmniej raz próbował tej tradycyjnej potrawy. Gęsta zupa ugotowana jest z oczyszczonych i pokrojonych na cienkie paseczki kawałków żołądka wołowego. Już sama nazwa wydaje się zniechęcać, a co dopiero składniki.

Osoby przybywające do Polski dziwią się, próbując ogórków kiszonych czy bigosu, jednak skosztowanie wyżej opisanych specjałów byłoby znacznie bardziej ekstremalnym doświadczeniem. Co więcej, niektóre rodzime dania regionalne zszokowałyby zarówno obcokrajowców, jak i naszych rodaków. Poszukiwaczy kulinarnych wrażeń zachęcamy do wypróbowania dań takich jak