Polskie morze ma swoje uroki. Jednym z nich jest kompletna niepewność pogody. Tak na dobrą sprawę, nieważne, czy wybierzemy się tam w marcu czy w lipcu, zawsze możemy spodziewać się szarego dnia lub deszczu. Dlatego właśnie bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór takiego miasta, w którym poza piękną plażą, będzie się również coś działo. Dokładnie takim miastem jest Gdańsk.

Każdy, kto już tam był, nie będzie musiał być do tego przekonywany. Ani do tego, by tam powrócić. To miasto zachwyca i ma coś w sobie. Doskonale nada się zarówno na weekendowy weekend, jak i na dwutygodniowe wczasy. Dlaczego? Ponieważ dla amatorów plaży te dwa tygodnie miną błyskawicznie, a fani zwiedzania będą mieć czas na odkrywanie wszystkich zakątków tego urokliwego miasta. Gdy już je pozna, zawsze może wyskoczyć do Sopotu lub do Gdyni.

Ale wróćmy do Gdańska. Obowiązkowo, trzeba się wybrać na ulicę Długą, na której, poza mnóstwem stoisk z pamiątkami, można zobaczyć posąg Neptuna ? tak, to najczęściej fotografowane miejsce w Gdańsku. Warto jednak zboczyć z tej ulicy i zgubić się w b bocznych uliczkach, które zachwycają starymi, ale świetnie odrestaurowanymi kamienicami. Polski Gdańsk nie jest pod tym względem w niczym gorszy od włoskich uliczek! I można tak po nich spacerować, zmieniając tylko równoległą ulicę. Przy okazji można tam natrafić na kilka naprawdę dobrych i godnych polecenia restauracji.

Gdy już pozna się ten ?lądowy? Gdańsk, koniecznie trzeba kontynuować spacer do ulicy Targ Rybny. Rozpoczyna się ona przy końcu ulicy Długiej. To właśnie tam będzie nam dane podziwianie Motławy, wzdłuż której toczy się deptak pełen ciekawych miejsc. Znajdziemy tu szeroki węzeł gastronomiczny, kolejne stoiska z pamiątkami, a także Żuraw. To właśnie pod nim najczęściej robi się fotki i to właśnie to miejsce jest, na drugim miejscu, najczęściej uwieczniane na fotografiach. Idąc dalej, możemy zwrócić uwagę na stosunkowo nowo wybudowany hotel Hilton. Czy swoją nowoczesnością pasuje do zabytkowych kamienic? No cóż. Nie mnie oceniać.

Do pozycji obowiązkowych należy również Westerplatte, do którego dostaniemy się dość szybko dzięki sprawnej komunikacji miejskiej. Można tam poznać trochę szczegółowiej miejsce, w którym rozpoczęła się druga wojna światowa. Słynny pomnik, który jest hołdem dla żołnierzy poległych w tamtym wydarzeniu jest chyba trzecim, najczęściej fotografowanym miejscem. Niemniej jednak warto je zobaczyć. Chociaż raz.

Gdańsk to nie tylko śródmieście. To również wiele interesujących dzielnic, takich jak Stogi (z jedną z najpiękniejszych polskich plaż), Brzeźno (również szeroka plaża), Wrzeszcz i Oliwa. Zatem przyjeżdżając tam na dłużej, warto te miejsca zobaczyć.

Mogłoby się wydawać, że Gdańsk nie nadaje się do wczasów typowo rekreacyjnych, że jest to miasto portowe i przepełnione zabytkami. To, rzecz jasna, nieprawda. To świetne miejsce dla osób, które lubią godzinami wylegiwać się na plaży, właśnie za sprawą wcześniej wspomnianych (Stogi). W takich miejscach można spędzić cały dzień, bo zaraz, przy wejściu na plażę, znajdują się smażalnie ryb i lodziarnie.

Każdemu, kto wybiera się do Gdańska, warto zasugerować, żeby koniecznie spróbował świeżego dorsza lub łososia bałtyckiego w jednej z wielu smażalni ryb, a także napił się pysznej kawy w jednej z kawiarni przy ulicy Długiej.