Region gór sudeckich jest jednym z atrakcyjnych kierunków krajowych podróży. To idealne miejsce dla każdego kto lubi aktywnie spędzać urlop, na przykład wędrując lub jeżdżąc na rowerze w pięknych plenerach, a także dla tych poszukujących ciekawych obiektów historycznych. Oto krótki przegląd najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić wybierając się w Sudety.

  1. Kompleks „Reise”

Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. To kompleks podziemnych tuneli oraz korytarzy rozciągający się pod kilkoma okolicznymi miejscowościami. Jego budowa rozpoczęła się w 1943r i została przerwana przez przesuwający się front. Przeznaczenie budowli nie jest znane do dziś, najpopularniejsza teoria zakłada, że miała być to tajna siedziba Hitlera, inne zaś, że pracowano tam nad jedną z Wunderwaffe.

Obecnie turystom zostały udostępnione cztery kompleksy: najdłuższy Włodarz, Osówka, Rzeczka oraz Książ. Każdy z nich oferuje inne trasy i atrakcje, które można dostosować do sprawności zwiedzających. Możliwe jest więc tradycyjne zwiedzanie, jak i to bardziej ekstremalne.

  1. Twierdza Kłodzko

Znajduje się na terenie miasta Kłodzko i pochodzi z XVII w. Została wybudowana na podwalinach pozostałych po średniowiecznym zamku, które wojska pruskie przekształciły w twierdzę obronną będącą elementem pasa umocnień rozciągającego się od Wrocławia poprzez Świdnicę, Srebrną Górę, Kłodzko i Nysę.

Obiekt został podzielony na dwie części: górną oraz korytarze minerskie. Możemy kupić bilet tylko jedną wybraną część lub na obie. Niezależnie od wybranej trasy po drodze czeka wiele ekspozycji prezentujących historię obiektu, jego przeznaczenie, a także codzienne życie stacjonujących w nim niegdyś wojsk. Z górnej części obiektu rozciąga się przepiękna panorama na całą Kotlinę Kłodzką, zaś korytarze minerskie pozwalają zejść w tajemnicze i klimatyczne podziemia. Możliwe jest także zwiedzanie zabytku nocą.

twierdza klodzko

Twierdza Kłodzko

  1. Kaplica Czaszek w Kudowie-Czermniej.

Niezwykła barokowa świątynia znajdująca się w jednej z dzielnic Kudowy-Zdrój. Została wybudowana przez księdza Wacława Tomaszka w 1776r. Jej ściany pokrywają czaszki i kości ofiar wojen i epidemii przetaczających się w XVII w. przez tereny Kotliny Kłodzkiej. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z trzech występujących w Europie.

Kaplica można zwiedzać przez cały rok, w lipcu od lipca do września w godzinach od 9:30 do 17:15. Bilety normalne kosztują 5 zł, ulgowe 2.50 zł. Raz do roku, o północy 14 na 15 sierpnia odprawia się specjalna msza za wszystkich spoczywających w kaplicy.

  1. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Największa naturalna jaskinia w całym paśmie Sudetów, ciągnąca się niemal przez 4 kilometry. W jej wnętrzu możemy znaleźć wiele niezwykłych formacji skalnych, a także obejrzeć ekspozycje poświęcone między innymi odkrytym w tym miejscu szkieletom prehistorycznych niedźwiedzi jaskiniowych.

Jaskinia otwarta jest przez cały tydzień, po za poniedziałkami i czwartkami, w godzinach od 9:00 do 16:40. Możliwa jest wcześniejsza rezerwacja biletów.

mountains-866482_1280

Schronisko w Sudetach