Dziś chciałabym napisać kilka słów o kolejnym ogrodzie w naszym cyklu “najpiękniejsze ogrody świata”. Dziś będziemy trochę bliżej, niż ostatnio, bo u naszych zachodnich sąsiadów – w Niemczech. Na samym początku, chciałabym zauważyć, myśląc o najpiękniejszym ogrodzie, wydaje nam się, że będzie to miejsce małe, przytulne, schowane i wręcz tajemnicze. Otóż Berlin pokazuje nam zupełnie coś innego. To właśnie w Marzahn, jedna z wielu dzielnic Berlina, w samym środku miejskiego zgiełku, posiada jedne z piękniejszych ogrodów.

Ogrody te stworzono na zlecenie władz miasta, jako prezent dla mieszkańców, w 750 rocznicę powstania Berlina.  Wynajęli najlepszych architektów, którym zlecono ukazanie najpiękniejszych zakątków świata, tworząc ogrody z przypisaną im naturalnością. Miało to na celu ukazanie mieszkańcom obcych dotąd dla większości miejsc na świecie. Bez wyjazdu w bardzo oddalone miejsca, mogli podziwiać to, co tam rośnie. Dzięki temu powstało kilka ogrodów i każdy z nich miał inny, niepowtarzalny styl. Ogród jest otwarty od 1987 roku i okazuje się bardzo popularny na całym świecie, nie tylko wśród mieszkańców tego ogromnego miasta. Nie spodziewano się takiej sławy.

Całkowita wielkość parku wynosi 21 hektarów. Właściwie zaraz po jego otwarciu dla publiczności rozpoczęto różnego rodzaju modyfikacje. Wtedy też podzielono go na kilka sektorów i każdy z nich przedstawiał inną roślinność, a zieleń w nim była przedstawiona inaczej. Zatem wybierając się do ogrodu w Marzahn, można się spodziewać elementów japońskich, chińskich, zgubić się w angielskim labiryncie, zobaczyć francuski bałagan we francuskim ogrodzie, a także podziwiać ogród włoski. Każdy może swobodnie wybrać ogród, który najbardziej mu odpowiada i regularnie do niego powracać. Należy bowiem zauważyć, że praktycznie niemożliwe jest dokładne zwiedzenie wszystkich zakątków parku.

Dzięki swojej sławie na arenie międzynarodowej, do parku tego co roku przyjeżdżają nie tylko Berlińczycy, nie tylko Niemcy, nie tylko Europejczycy, ale turyści z całego świata.  Do najlepsza motywacja dla władz miasta, które nieustannie ulepszają park. I właśnie dlatego, co sezon, można oglądać inną roślinność. To doskonałe miejsce zarówno na samotne spacery, jak i rodzinne wyprawy. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Jako ciekawostkę warto dodać, że opiekunowie ogrodów to ludzie z całego świata. Dbają oni o dydaktyczny aspekt ogrodu, dzieląc się swoją wiedzą na temat ogrodów bez żadnego kłopotu.

To świetne miejsce dla turystów z Polski, którzy cenią tu sobie spokój i cenę, a także życzliwość i wysoką jakość. Gdy wybierają się na wycieczkę do Marzahn, chcą relaksu i spokoju. I tutaj go otrzymują. Jedyne, czym można się zdenerwować, to małą ilością miejsc parkingowych.