Sucha Beskidzka? Piękna miejscowość, leżąca w sercu Beskidów, kojarzona z renesansowym zamkiem, licznymi legendami oraz słynną karczmą ?Rzym?, w której serwowane są najlepsze regionalne dania ziemi suskiej. Znana dość dobrze turystom, aczkolwiek mająca jeszcze wiele nieodkrytych, niepoznanych zakątków. W miasteczku tym znajdzie turysta wiele atrakcji, chociaż nie wszystkie z nich są znane na szeroką skalę.

?Mały Wawel?

Tak się jakoś dziwnie w Polsce przyjęło, że praktycznie każdy zamek zbudowany w stylu renesansowym zostaje natychmiast okrzyknięty ?Małym Wawelem?, i pod taką właśnie nazwą pojawia się w przewodnikach i innych opracowaniach. Taki los spotkał również zamek znajdujący się w Suchej Beskidzkiej. Trzeba przyznać, że pewne podobieństwo można tutaj dostrzec.

fot. museo.pl

Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o zamek w Suchej Beskidzkiej, to jest on jedną z najpiękniejszych tego typu rezydencji na terenie Podbabiogórza, a zarazem jedną z największych atrakcji ziemi suskiej. Zbudowany został w latach 1554-1580 i początkowo miał formę drewniano ? kamiennego dworu obronnego. W pierwszej połowie XVII wieku został rozbudowany i przekształcony w imponującą rezydencję magnacką, zyskując miano ?Małego Wawelu?. Jak na ?Mały Wawel? przystało, zamek pochwalić może się charakterystycznymi dla tego typu obiektów krużgankami i dziedzińcem. Obecnie w zamku znajduje się Galeria Sztuki, luksusowy hotel ?Kasper Suski? i restauracja.

Inną atrakcją zamku jest? otaczający go park ? miejsce, w którym można odpocząć wśród pięknej zieleni. Na terenie parku kolejna atrakcja (stosunkowo nowa) ? muzeum regionalne urządzone w dawnym Domku Ogrodnika. Z parku przypałacowego prowadzi również trasa wiodąca na szczyt wzgórza Jasień. Na jego szczycie znajduje się kolejna ciekawostka, związana z burzliwymi wydarzeniami drugiej połowy XVIII wieku. Jest to Kaplica Konfederatów Barskich. To jeden z wielu obiektów przypominających o Konfederacji Barskiej, która właśnie w okolicach Suchej Beskidzkiej miała bardzo burzliwy i tragiczny przebieg.

Suski rynek

Sporą atrakcją turystyczną jest sam rynek. To właśnie na rynku znajduje się słynna Karczma ?Rzym?. Karczma ta swą karierę rozpoczęła w drugiej połowie XVIII stulecia i do dziś tętni w niej życie, a goście przybywają tu cały czas. Wielu przybywa do Suchej Beskidzkiej przede wszystkim ze względu na słynną Karczmę i związaną z nią legendę o Panu Twardowskim, próbującym przechytrzyć diabła. Legenda, znana, karczma znana ? sukces na kolejne lata gwarantowany. ?Rzym? od lat zachwyca, i pewnie jeszcze długo będzie zachwycał?
Jedną z nowszych atrakcji na suskim rynku jest fontanna, która powstała w 2005 roku. Zdobi ją koń herbowy, zaś sama fontanna ma kształt podkowy.

Zespół klasztorny

W niewielkiej odległości od suskiego rynku znajduje się bardzo ważny i ciekawy zabytek Suchej Beskidzkiej. Jest to zespół klasztorno-kościelny. Składa się on z dawnego klasztoru oraz dwu budynków kościelnych: starego, XVII ? wiecznego kościółka oraz nowego, neogotyckiego kościoła zbudowanego na przełomie XIX i XX wieku, którego strzelista wieża dominuje nad miasteczkiem.