Nie ma na świecie wielu miast, które mogą poszczycić się tak niezwykłym i niemal amfiteatralnym położeniem, które posiada stolica Portugalii ? Lizbona. Miasto położone jest na wzgórzach ciągnących się nad szerokim ujściem rzeki Tag. Dzielnice Lizbony są połączone przez labirynt wąskich, stromych i brukowanych uliczek, po których jeżdżą liczne tramwaje i kolejka linowa.

Lizbona jest często określana przez turystów jako wielkomiejski jarmark. Prawdziwość tego poglądu przesądza widok zamku, który góruje nad średniowiecznymi budowlami Alfamy, architektura w stylu manuelińskim w Belem, mozaiki na centralnym placu Rossio oraz utrzymane w stylu art nouveau sklepy i liczne kawiarnie. Lizbona jest również mieszanką wielu kultur, co ma źródło w jej kolonialnej historii. Prócz tradycyjnych klubów fado, które znajdziemy w Górnym Mieście i Alfamie, w Lizbonie spotkać możemy mnóstwo zespołów grających w lokalach muzykę afrykańską i latynoamerykańską. Miłośnicy kulinariów również będą mieli możliwość posmakowania różnego rodzaju egzotycznych potraw serwowanych w licznych barach i restauracjach.

Niewiele jednak znajdziemy w Lizbonie zabytków architektonicznych, ze względu na fakt, że miasto to zostało dotknięte silnym trzęsieniem ziemi w 1755 roku. Najstarsze zabytki, które nadal pozostają w dość dobrym stanie to romańska katedra i mauretańskie mury, które otaczają zamek Świętego Jerzego. Podobne mu budowle można jednak spotkać w całej Portugalii. Jednym z najbardziej unikalnych zabytków jest okazały klasztor braci Hieronimitów w Belem. Warto również zwrócić uwagę na pełniącą funkcję muzeum i centrum kultury Funcację Calouste?a Gulbenkiana, gdzie znajdziemy wspaniałą kolekcję sztuki antycznej i nowoczesnej. Drugim z wartych odwiedzenia muzeów jest Muzeum Sztuki Dawnej, w którym znajdziemy dzieła twórców portugalskich i europejskich.

Te wszystkie zabytki sprawiają, że Portugalia jest nie tylko wyjątkowym państwem Iberyjskim, lecz także wspaniałym miejscem na świecie, które powinno być punktem na mapie każdego turysty.