Nasze wakacyjne wojaże z reguły obejmują państwa z naszej części świata, do których najczęściej wysyłają swoich klientów biura podróży. Osoby ciekawe świata z pewnością czują niedosyt z takich podróży i chętnie obierają inne cele swoich wypraw. Z pewnością jednym z ciekawszych miejsc, do których warto się wybrać stanowią Chiny, będące jedną z najstarszych cywilizacji świata. Ten czwarty co do wielkości kraj na świecie jest niezwykle zróżnicowany pod względem geograficznym – od płaskich równin i ogromnej delty rzeki Jangcy po położoną najwyżej na świecie Wyżynę Tybetańską i najwyższe pasma górskie świata z Mount Everestem na czele; od klimatu tropikalnego na południu po subarktyczny na północy. Z tych powodów przed wyjazdem do Chin należy dokładnie sprawdzić warunki panujące w docelowym miejscu naszej podróży, aby zabrane przez nas ubrania były odpowiednio dopasowane.

Odwiedzając Chiny należy się liczyć z tym, że w niewielu przypadkach uda nam się dogadać z miejscowymi osobami po angielsku. Dlatego przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w słownik i nauczyć się choćby podstawowych słów i zwrotów, a najlepiej wybrać się z osobą potrafiącą porozumieć się w języku chińskim. W przeciwnym razie dowiedzenie się choćby podstawowych informacji o np. dojazd do dworca czy szpitala, może być bardzo utrudnione.

Przy pierwszej wizycie w Chinach warto przynajmniej choć na kilka dni wybrać się do Pekinu. Jest to miasto, w którym znajdziemy wiele atrakcji turystycznych i zabytków sąsiadujących z nowoczesną zabudową i wieżowcami, z których na chwilę obecną dwa przekraczają wysokość 200 m. Wśród zabytków o niezwykle bogatej historii warto odwiedzić Zakazane Miasto oraz Świątynię Nieba. Około 28 kilometrów od centrum stolicy Chin znajduje się Park Xiangshan. Szczyt znajdującego się na jego terenie wzgórza Xianglu to doskonałe miejsce do zobaczenia panoramy Pekinu. Pobyt w Pekinie warto również wzbogacić o wycieczkę na obrzeża miasta, gdzie znajdują się grobowce dynastii Ming, a także odcinki jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków tego kraju ? Wielkiego Muru Chińskiego.

Długa i burzliwa historia, bogata kultura i niezwykła różnorodność Chin to rzeczy, które każdego roku przyciągają w to miejsce coraz większą liczbę turystów z całego świata. Podróż do tego kraju może być niezapomnianym przeżyciem, a z pewnością czas i pieniądze zainwestowane w taką wyprawę nie będą zmarnowane.