Urokliwy zakątek świata, który kusi turystów panującą atmosferą. Dominikana, miejsce niczym z pocztówki. Można tam wypocząć, korzystając z plaż, spędzać aktywnie czas, nurkując i pływając pomiędzy barwnymi rafami koralowymi i zwiedzać kolonialne zabytki. Wakacyjnej atmosfery dodadzą szmaragdowe morze, wzdłuż którego wiją się śnieżnobiałe i piaszczyste plaże otoczone kokosowymi palmami. Karaibskie wczasy to dni wypełnione słońcem, tańcem i muzyką, mijające w egzotycznym, różnobarwnym klimacie.

Dominikana – to warto wiedzieć

Dominikana została nazwana przez Krzysztofa Kolumba, który odkrywając to miejsce w 1492 roku, określił jako raj na ziemi. Jej pierwotnymi mieszkańcami byli Karaibowie i Tainowie.

Wyspa archipelagu Wielkich Antyli, położona we wschodniej części Karaibów. Jest drugą co do wielkości wyspą karaibską, podzieloną na dwie części – Republika Dominikany (wschód) i Republika Haiti (zachód).

Obecnie nazywana jest Perłą Karaibów – to tu można zobaczyć różnorodny krajobraz. Zapierająca dech w piersiach fauna i flora to: kolorowe ptaki – papugi, flamingi i krokodyle, wzgórza, dżungle, tropikalne lasy, jaskinie, złoża bursztynu, rafy koralowe, wodospady, plaże, palmy i morze. Znajdują się tam plantacje mango, kakao, kawy, sady bananowe, cytrynowe oraz pachnące, kolorowe kwiaty.

Położenie

Zajmuje ponad połowę powierzchni wyspy Haiti, otaczają ją wody – od południa Morza Karaibskiego, a od północy Oceanu Atlantyckiego.

Ukształtowanie terenu

Wyspa górzysta, pochodzenia wulkanicznego.  

Klimat

Panujący klimat tropikalny morski charakteryzuje się występowaniem pory suchej i deszczowej oraz małą zmiennością temperatur, cały rok jest tam ciepło – średnio to 25oC.

Kuchnia

Podstawą dań jest ryż, w menu spotykany jako „moro”, przygotowywany jest na różnorodne sposoby, np. z warzywami strączkowymi. Ponadto można skosztować zup: tradycyjnej „sancocho”, o gulaszowej konsystencji – gotowane w rosole duże kawałki mięsa i warzyw, czy „asopao”, czyli rosołu gotowanego na krewetkach, kurczaku lub innym mięsie, podawanej z ryżem. Kolejną propozycją jest „pica pollo”smażony na głębokim oleju kurczak. Będąc na Dominikanie, spacerując uliczkami, można spróbować tamtejszy fast food „yaroa” – naprzemiennie układane frytki, sos, ser i mięso.

Dominikana oferuje słodkie, soczyste owoce, świeże warzywa i przyprawy, steki z lokalnych hodowli i różnorodne owoce morza.

Ludność

Większość stanowią rodowici Dominikańczycy – są przyjaźni, spontaniczni i otwarci.

Gospodarka

Dominikana większość przychodów pozyskuje z turystyki. Produktami przemysłu rolno-spożywczego są: kawa, cukier i tytoń.

Dominikana – co warto spakować?

Mapy, karta turystyczna, wykupiona waluta, olejek do opalania z wysokim filtrem, nakrycie głowy, środek odstraszający owady, strój i przewiewne ubrania, odpowiedni adapter i zasilacz.

Pamiątki – co warto kupić?

Karaibski rum, cygara, kawa, kakao, etniczna, ręcznie robiona biżuteria,

Dominikana – atrakcje

Panujące warunki są idealne do zwiedzania, spędzenia rajskiego urlopu, odnajdą się tam także miłośnicy sportów wodnych: windsurfing, kitesurfing, kajakarstwo i nurkowanie.

Dominikana – miejsca warte zobaczenia  

Najpopularniejszymi kierunkami turystycznymi są:

  • Santo Domingo, gdzie styka się wieloletnia kultura i nowoczesność. W tym mieście rozpoczęła się kolonizacja Ameryki. Można zwiedzić pałac Alcazar de Colon, katedrę św. Marii, plac, szpital, mennicę i klasztor. Warto zobaczyć Narodowy Panteon, jaskinię Tres Ojos, Teatr Narodowy, latarnię morską Krzysztofa Kolumba
  • Cabarete, gdzie można pospacerować wzdłuż północnego wybrzeża Dominikany
  • Sosua – miasto żyjące nocą: muzyka, śpiew i tańce
  • Punta Cana, gdzie można skosztować regionalnej kuchni
  • Puerto Plata – Bursztynowe Wybrzeże
  • Luperon, portowe miasto
  • Półwysep Samana, gdzie można podziwiać piękne plaże i gaje palm
  • Park Narodowy Isla Cabritos, gdzie można zobaczyć największe, wysoce zasolone jezioro Enriquillo
  • Park Narodowy Jaragua, przepiękny, objęty ochroną region z bogactwem natury i dziewiczą przyrodą

Odwiedzając miejsca kultu religijnego, wymagane jest zasłanianie ramion i kolan.

Dominikana – praktyczny przewodnik przed wyjazdem

Stolica: Santo Domingo

Waluta: Peso dominikańskie

Język: hiszpański

Czas: zmiana o 4 (zimą)/5 (latem) godzin do tyłu

Wymagane szczepienia: brak

Potrzebne dokumenty: paszport, karta turystyczna

Lot: długość zależy od punktu startowego i ewentualnego międzylądowania. Bezpośrednia podróż z Warszawy zajmuje około 11 godzin

Dominikana, ze względu na oferowaną różnorodność miejsc jest kierunkiem zarówno dla rodzin z dziećmi, par i singli. Wczasy na Dominikanie zaspokoją różne potrzeby turystów – wypoczynek, aktywne spędzanie czasu czy zwiedzanie. Każdy znajdzie formę wypoczynku dla siebie.