Pisaliśmy już o weekendowych wycieczkach z Wrocławia.  Miasto jest tak idealnie usytuowane, że w ciągu dwóch, trzech godzin można z niego dotrzeć do kilku pasm górskich. Są one na tyle wygodne, że to idealne miejsce na piesze wycieczki dla całych rodzin, grup zorganizowanych, czy też znajomych, którzy są raczej niedzielnymi turystami. Wyprawa w Góry Izerskie będzie odpowiednia zarówno na jeden dzień, jak i na cały weekend ? wszystko zależy tylko od naszej kondycji i tego, co chcemy zobaczyć.

Aby dostać się w sam środek Gór Izerskich, z Wrocławia musimy pokierować się do Szklarskiej Poręby, a stamtąd do Biegu Piastów w Jakuszycach. Możliwości dojazdu mamy kilka. Najwygodniejszą formą będzie oczywiście samochód, jednak dogodne połączenia autobusowe i kolejowe sprawią, że będziemy nie tylko podziwiać malownicze widoki, ale również całkiem sprawnie dotrzemy do celu.

Przy Biegu Piastów na niezaprawionych w górskim boju będzie czekało pozornie trudne zadanie. Do pokonania jest prawie 5 kilometrów łagodną, płaską trasą, która doprowadzi nas do schroniska Orle. Wydawać by się mogło, że to dużo, jednak ten odcinek nie powinien zająć więcej, niż 1,5 godziny spokojnego marszu z przystankami na podziwianie widoków. Docierając do pierwszego celu wędrówki nie sposób nie zauważyć schroniska Orle, położonego w samym sercu Gór Izerskich. Atrakcje w tym miejscu? Zdecydowanie piwo regionalne z browaru Czarnków, ale również pyszne racuchy i kapuśniak, a nocą grill, ognisko i gwieździste niebo. To dobre miejsce na zatrzymanie się na chwilę lub zostanie na noc ? ceny noclegów są przystępne, a właściciele schroniska przyjaźnie nastawieni.

Z Orla możemy wyruszyć dalej ? mamy kilka opcji. Kolejne 5 kilometrów do następnego schroniska ? Chatki Górzystów wzdłuż torfowisk, które są równie malownicze, co niebezpieczne albo 1,5 kilometra do przejścia granicznego z Czechami, skąd można udać się do pobliskiej Jizerki ? zachwycając się malowniczymi widokami. Dla bardziej wytrwałych polecamy opcję pierwszą ? z Chatki Górzystów, która jest malowniczo położona można podążać dalej Wysokim Grzbietem, podziwiając między innymi Wysoką Kopę, Cichą Równię i Kozi Grzbiet ? ta trasa jest dość długa, aczkolwiek łagodna i doprowadzi nas z powrotem do Biegu Piastów albo go Orla.

Jeśli chodzi o praktyczne wskazówki, to jest dobra wiadomość dla kogoś, kto ma zamiar przyjechać w te okolice samochodem. Przy Biegu Piastów jest rozległy parking, na którym można zostawić samochód i stamtąd ruszyć żółtym szlakiem. W Górach Izerskich odnajdą się również ci, którzy nie lubią długich wędrówek. Z Jeleniej Góry, przez Szklarską Porębę, Jakuszyce, aż do czeskiego Harrachowa kursuje specjalny pociąg, który zatrzymuje się na wszystkich wymienionych stacjach. Jest to więc doskonała okazja na poznanie okolicy, malowniczych miasteczek i w mniejszym stopniu zasmakowania gór.

W drodze powrotnej można się zatrzymać w Szklarskiej Porębie, która zachwyca górskim klimatem, gdzie smażone pstrągi smakują najlepiej, a skąd bardzo blisko do Wodospadu Kamieńczyka ? również niezbyt wymagającą trasą. To miasteczko górskie oprócz atrakcji górskich posiada również takie, które spodobają się miłośnikom minerałów ? na miejscu znajduje się Muzeum Minerałów z ciekawą kolekcją. Szklarska Poręba jest na tyle atrakcyjna, że warto jej poświęcić osobne miejsce. Może następnym razem?