Jeśli Twoim marzeniem jest podróżowanie po całym świecie, ale nie masz na to wystarczających środków – nie martw się! nie są one konieczne do tego, aby zwiedzać różne zakątki Polski, Europy a nawet Świata. Aby to robić, potrzebujesz jedynie roztropnej głowy, umiejętności kreatywnego myślenia, a także (ewentualnie) kilku znajomości. Tak naprawdę, do zwiedzania przeróżnych miejsc, potrzebny jest Ci tylko transport i nocleg. Transport to temat rzeka i zdecydowanie nadaje się na odrębny wpis. Dziś zajmę się szukaniem miejsc do noclegu. Skupię się szczegółowo na dwóch opcjach – darmowej i taniej. Optymistycznie, prawda?

Zacznijmy od darmowej. Jest nią couchsurfing. Tłumacząc dokładnie, jest to surfowanie po kanapie. To serwis zrzeszający osoby z całego świata, zarówno oferujące kanapę, jak i szukające jej. Wystarczy się zarejestrować, wypełnić kilka pól informujących o tym, czego szukasz i co oferujesz, gdzie byłeś i gdzie chcesz być lub gdzie aktualnie przebywasz. Możesz też napisać parę słów o sobie. Pamiętaj, nie musisz udostępniać nikomu miejsca noclegowego, możesz, na przykład, zaznaczyć opcję, że chętnie wybierzesz się z “przybyszem” na kawę. Polityka tego serwisu opiera się o system komentarzy, w których użytkownicy wpisują coś na miarę “referencji” o osobie, u której spali lub o osobie, u której gościli czy wyszli na kawę oraz zwiedzali miasto. To serwis społecznościowy dla amatorów podróży.

Jeśli planujesz się gdzieś wybrać, wystarczy, że skontaktujesz się z osobami, które w danym miejscu mieszkają i oferują miejsce do spania. Z profilu użytkownika dowiesz się również, czy możesz liczyć na osobny pokój, czy jedynie na miejsce w pokoju. Bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby wcześniejsze stworzenie konta i poproszenie kilku znajomych o referencje. Wtedy nie będziesz traktowany jako intruz, który zarejestrował się na couchsurfingu wyłącznie po to, aby wykorzystać kogoś na nocleg. Oczywiście dosłownie rzecz biorąc. To doskonały pomysł dla każdego, kto wykorzystuje dosłownie każdą minutę na podróżowanie po świecie. Poza tym, że znajdziesz miejsce do spania, będziesz mieć również możliwość rozmowy z native speakerem, który najprawdopodobniej będzie chciał Ci pokazać miasto i przekazać jak najwięcej wartości kulturowych regionu, do którego się wybierzesz.

To była darmowa możliwość szukania noclegów. Druga, tania, jest równie korzystna, ponieważ w jej przypadku również masz możliwość poznania wielu interesujących ludzi, a na dodatek ludzi z całego świata. Mam tu na myśli hostele, które są obecnie coraz popularniejszą formą noclegowania. Wybierając się w podróż do danego miasta, powinieneś wcześniej sprawdzić, jakie hostele się w nim znajdują, poczytać wszelkiego rodzaju opinie i wybrać taki, który będzie Ci najbardziej odpowiadał, zarówno pod kątem ceny, jak i lokalizacji oraz ewentualnie pozostałych usług, takich jak śniadania czy dostęp do internetu. Oczywiście można szukać hostelu już znajdując się w danym mieście, jednakże najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie i zabukowanie go wcześniej. Da Ci to gwarancję, przede wszystkim ceny, ale również wolnego miejsca. Może niektórzy uważają za przygodę ganianie z ciężkim plecakiem po całym mieście, po wielu godzinach podróży, najczęściej jednak w takich chwilach jedyne na co się ma ochotę, to kąpiel i ewentualnie drzemka. Rzecz jasna, wszystko zależy od tego, co Cię do danego miasta sprowadza i ile masz czasu na zwiedzenie go. W hostelach najtańsze są pokoje wieloosobowe i takie też są najbardziej przygodowe. To właśnie w nich można poznać ludzi z całego świata, możesz poznać nowe kultury, a także wymienić się doświadczeniami. Coś takiego jest bardzo utrudnione, jeśli nie praktycznie niemożliwe, w przypadku wynajmowania dwuosobowego pokoju w hotelu. Piszę tu o dwóch osobach, bo jednak wciąż rzadko podróżujemy samemu. Niestety, gdy wybieramy się na trip z chłopakiem/dziewczyną/ekipą, to rzadko decydujemy się na poznawanie nowych osób w klubach i innych przeznaczonych do tego miejscach, ponieważ i tak mamy pewność, że nie będziemy sami. Samotne podróżowanie niejako to wymusza. To jest jednak temat na kolejny wpis. Wracając do hosteli, to ceny są naprawdę niskie, bo zaczynają się już od 8-10 euro za nocleg w krajach Unii Europejskiej.

Powyżej przedstawiłam sposoby na darmowe i bardzo tanie noclegi na całym świecie. Pamiętaj więc, nie musisz mieć dużej ilości pieniędzy, aby zwiedzać i podróżować.