Wrocław jest miastem pełnym atrakcji dla dużych i małych, również takich, które łączą i jednym i drugich.  4 czerwca 2009 roku Wrocław zyskał coś, czego nie ma żadne inne polskie miasto ? Multimedialną Fontannę! Ale nie byle jaką ? jej budowa miała kosztować nie mniej, nie więcej, jak 20 milionów złotych. Czy było warto? O tym mieszkańcy Wrocławia mogli się przekonać w dwudziestą rocznicę obalenia komunizmu. Tego dnia, a raczej wieczoru ścisk na Pergoli przy Hali Stulecia ? bo tam zainstalowana jest fontanna, był niesamowity. Zarówno przed pokazem, jak i po nim linie operatorów sieci komórkowych były tak przeciążone, że dodzwonienie się do kogokolwiek, a już na pewno znalezienie znajomych, graniczyło z cudem. Takiego ?oblężenia? Wrocław dawno nie widział, ale do rzeczy.

Pokaz odbył się z niewielkim opóźnieniem i szczerze powiedziawszy o wiele lepiej oglądało się go później na youtube ? właśnie ze względu na panujący wtedy ścisk, jednak z drugiej strony ? nie być tam, gdzie był cały Wrocław, w tym samym celu? Raz po raz z głośników rozbrzmiewała muzyka Wagnera, przeplatana Michaelem Jacksonem,  a ten z kolei kankanem. Całości dopełniały efekty świetlne połączone ze strumieniem wody, który wystrzeliwał na kilkadziesiąt metrów w górę. Powtórka z pokazu odbyła się 3 maja ? w Święto Konstytucji, a potem?potem było już z górki.

I ja tam byłam, miodu i wina nie piłam, bo nie mogłam się dopchać do budki, ale nie żałuję.

Od tej pory wrocławska fontanna jest jedną z większych atrakcji turystycznych we Wrocławiu i warto pojechać do niego choćby, żeby przekonać się na własnej skórze, że to, o czym tutaj piszemy jest prawdą. W sezonie, więc zwykle od kwietnia do końca października codziennie, co pół godziny, odbywają się pokazy, które trwają od 3 do nawet 18 minut. Ich tematyka nie jest związana z żadnymi ważnymi wydarzeniami. Co innego pokazy specjalne, na których możemy liczyć na prawdziwe show ? to dopiero nazywa się produkt totalny ? zachwycone są nie tylko nasze uszy, ale również oczy, serca i umysły. W 2009 roku pokazem specjalnym była ?Piękna i bestia?, natomiast w 2010 ?Marzenia?, nawiązujące do EURO 2012. Nie możemy się doczekać tego, co zaproponują organizatorzy w 2011 roku.

Trochę o samej fontannie

Fontanna ma powierzchnię 1 hektara, w jej wnętrzu znajduje się aż 300 dysz, które wystrzeliwują gejzery wodne na wysokość około 40 metrów ? pokazy najlepiej więc oglądać z większej odległości. Oprócz wspomnianych 300 dysz wodnych, fontanna posiada też 3 dysze ogniowe ? podkreślamy, że są przeciwieństwem nieczynnych wulkanów i uwielbiają wybuchać. To również 800 punktów świetlnych, które gwarantują, że spektakl będzie wyjątkowy, razem z nimi współgrają kolorowe lasery i oczywiście muzyka ? co kto lubi.

Garść praktycznych wskazówek

Jak dojechać? Do Wrocławia najlepiej pociągiem/samochodem/rowerem/na wrotkach ? to nie ma znaczenia, byle do celu! A dalej?

  • Samochodem ? będzie gdzie zaparkować, radzimy jednak nie wybierać się na ostatnią chwilę, bo o korki nietrudno
  • Autobusem ? liniami 145, 146 i pospieszną E w stronę Halu Stulecia/ZOO
  • Tramwajem ? liniami 1,2,4,10 w stronę Hali Stulecia/ZOO
  • Pieszo ? po prostu iść za tłumem, z placu Grunwaldzkiego będzie już najszybciej i najprościej
  • Rowerem ? podobnie, jak pieszo, tylko ścieżkami rowerowymi

Kiedy? Gdy tylko rozpocznie się sezon, więc 1 kwietnia 2011 roku, a potem to już codziennie od 10 do 22 ? pokazy odbywają się o pełnych godzinach.

Z kim? Z całą rodziną, ze znajomymi, z kim tylko zechcecie, jedno jest pewne warto!