Jak najbardziej, ale tylko takie, które będą pozytywne. Egzotyczne podróże kojarzą się zazwyczaj z niezapomnianą przygodą, poznaniem nowych krajów, ludzi, kultur i oczywiście ze wspomnieniami, których nikt nam już nie odbierze.
Niestety, to co egzotyczne nie zawsze jest pozytywne. Szczególnie wówczas, gdy zapominamy jakie niebezpieczeństwa mogą na nas czyhać.

Wio przygodo! Czyli jak dobrze przegotować się do wyprawy z nieznane, dzikie kraje?
Dalekie podróże najlepiej planować nieco wcześniej. Zanim bowiem spakujemy walizki i udamy się na lotnisko dobrze będzie spotkać się z lekarzem, który udzieli nam informacji o szczepieniach i koniecznej profilaktyce zdrowotnej. Czasem na obowiązkowe spotkanie z lekarzem będziemy musieli się umówić nawet 6 tygodni przed wyjazdem, tylko wtedy jest szansa, że zdążymy wykonać pakiet koniecznych szczepień. Lekarz doradzi nam także co spakować do podręcznej apteczki.

źródło: podroze.onet.pl

źródło: podroze.onet.pl

Szczepienia ochronne to najlepszy sposób na zapobieganie chorobom zakaźnym. Warto wiedzieć, że niektóre z nich w zależności od miejsca, do którego się udajemy są obowiązkowe.
Pakiet szczepień zawsze dopasowujemy do miejsca swojej podróży. Najczęściej jednak zaleca się wykonanie szczepionki uodparniającej nas na:

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – które rozpropagowane jest szczególnie w krajach o zaniżonym standardzie higieny a także w popularnym Egipcie, Turcji, Maroko. Jedno szczepienie zapewnia wieloletnią odporność.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B – niestety ryzyko zachorowania na ten wirus w krajach tropikalnych jest znacznie wyższy niż u nas. Normalnie wirus wątroby typu B jest przenoszony przez narzędzia kosmetyczne lub fryzjerskie.

Tężec, błonica, krztusiec – w tym przypadku szczepienia ochronne powinniśmy wykonywać co 10 lat, bez względu na to jakie przewidujemy plany podróżnicze.

Dur brzuszny – pamiętajmy o szczepionce szczególnie wtedy, gdy planujemy podróż do Indii, to tam ryzyko wystąpienia duru brzusznego u podróżnych jest nawet do 30 razy wyższe niż w pozostałych częściach świata.

źródło: euromedica.com.pl

źródło: euromedica.com.pl

Same szczepienia nie wystarczą, jeśli chcemy jeszcze lepiej uchronić się przed egzotycznymi problemami koniecznie pamiętajmy o tym, by:

  1. Zaopatrzyć się w preparaty które poleci nam lekarz (podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz węgiel i preparaty zawierające nifuroksazyd oraz rifaksyminę), w tym także w środki przeciwko komarom (jeśli udajemy się w tropiki).
  2. W krajach o niskim poziomie higieny pij tylko butelkowane napoje, sprzedawane w hermetycznie zamkniętych opakowaniach.
  3. Jedz tylko te potrawy, które są ugotowane, nie zaleca się jeść sałatek, nieobranych owoców i warzyw czy niedogotowanych owoców morza.
  4. Boso przez świat może chodzić tylko Cejrowski, Ty lepiej unikaj przechadzek bez obuwia oraz kąpieli i brodzenia w wodach śródlądowych.
  5. W krajach rozwijających się unikaj usług kosmetycznych, zabiegów akupunktury i tatuażu, a w razie potrzeby korzystaj tylko z renomowanych placówek opieki medycznej,
  6. Unikajmy próbowania straganowych pyszności, może i są dobre, zazwyczaj też wyglądają kusząco, ale niestety to pierwszy krok tego by narazić się na problemy.