W ten już chłodny jesienny wieczór, przyszło mi na wspominanie… Tego całkiem urokliwego, czeskiego miasta, do którego zwykłam jeździć często podczas studiów…

Nie od dziś wiadomo, iż nasi południowi sąsiedzi na terenie swojego kraju mają miasta wyróżniające się piękną architekturą oraz wspaniałą przyrodą, która je otacza. Jednym z takich miast jest Hradec Králové, czyli Gród Królowej, które według wielu dokumentów okazuje się być najstarszym założonym czeskim miastem.

To malownicze miasto zostało zbudowane w X wieku na miejscu starej osady słowiańskiej. Ulokowane jest przy meandrujących rzekach Orlicy oraz Łaby. Do dziś zachowuje swój urok, ponieważ na jego terenie umieszczone są piękne zabytki, które naprawdę warto zwiedzić będąc w okolicy.

Źródło zdjęcia: wikipedia

Najbardziej rozpoznawalnymi obiektami dawnej architektury w Hradec Králové  są gotycka Katedra św. Ducha oraz Biała Wieża, która znacznie wyróżnia się w panoramie miasta, i która jest jednocześnie najwyższym punktem widokowym (72m.). W sąsiedztwie tych dwóch najważniejszych zabytków, które są wizytówką miasta, stoją kolorowe kamienice, dzięki którym choć na chwilę można poczuć się jak w bajce. Ciepłe barwy kamienic są świetnym miejscem, które może posłużyć na pamiątkowe zdjęcie.

Warto również przejść się wzdłuż brzegu rzeki, szczególnie nocą, kiedy Biała Wieża „patrzy się” na nas cała rozświetlona. Za dnia natomiast, kiedy pora roku na to pozwala można zejść na zazieleniony brzeg rzeki i nakarmić pozostałym nam prowiantem liczną gromadę łabędzi, które nie boją się ludzi i podchodzą jakby nas dobrze znały.

Miasto jest naprawdę przyjazne dla turystów, a komunikacja miejska jest na wysokim poziomie. Duża ilość przystanków, na które przyjeżdżają autobusy i trolejbusy uratują zmęczonych całodniowym chodzeniem. A odnowiony i rzucający się w oczy dworzec autobusowy ułatwi „zorientowanie” się w terenie dzięki licznym planom miasta umieszczonych w oświetlonych, szklanych gablotach.

Nie można również zapomnieć o licznych czeskich gospodach, w których warto zatrzymać się na popularny u naszych sąsiadów smażony ser i oczywiście na łyk czeskiego, złocistego trunku, jakim jest piwo. Baza noclegowa miasta jest również szeroko rozwinięta i optymalny nocleg znajdzie tutaj dla siebie każda grupa ludzi, zarówno ci, którym zależy, aby spanie nie stanowiło dla nich majątku, jak i ludzie bardziej zamożni, którzy cenią sobie komfort i wygodę, nie zważając przy tym na ilość czeskich koron jaką trzeba na ten luksus poświęcić.

Podsumowując, miasto Hradec Králové  jest świetnym celem na kilkudniową wyprawę zarówno dla zakochanych par, rodzin, a także zorganizowanych większych grup. Miasto posiada ciekawą architekturę i historię, a położenie blisko polskiej granicy powinno zachęcać polskich turystów do odwiedzania. Hradec Králové  to zdecydowanie jedno z czołowych miast w Czechach i nie powinno zostawać w cieniu swoich większych, sąsiednich ośrodków miejskich.