Lazurowe wybrzeża, malownicze krajobrazy, błękitna i przeźroczysta woda, zabytki bizantyjskie i ślady starożytności, góry i nieokiełznane morze. Białe, piętrzące się domki i wąskie uliczki. Małe, ukryte zatoczki i tawerny z lokalnymi przysmakami. Spokój, wolniejszy tryb życia, brak ruchu samochodowego, natura i dziewicza przyroda – to wszystko oferują Cyklady!

Cyklady – czyli?

Jest to grecki archipelag, składający się blisko z 220 zróżnicowanych wysp i wysepek, w tym 33 są zamieszkałe. Położony jest u wybrzeży Grecji, nad Morzem Egejskim. Nazwa „Cyklady” pochodzi od greckiego słowa „kiklades”, oznaczającego koło, którego kształt tworzą wyspy.

Rozwój poszczególnych wysp nie jest identyczny. Niektóre są turystyczne i skomercjalizowane, inne – niedostępne dla cywilizacji. Nie prowadzą do nich żadne drogi, nie dojeżdża tam komunikacja. Między wyspami można poruszać się promem, jednak nie wszystkie są połączone bezpośrednio.

Charakterystyczne elementy

 • Wiszące na skałach niskie domy, które są bielone wapnem, z płaskimi dachami oraz kolorowymi okiennicami
 • Niebieskie kopuły kościołów
 • Strome, kręte i wąskie uliczki
 • Plaże – czarne, białe, piaszczyste i wulkaniczne
 • Charakterystyczne wiatraki
 • Weneckie zamki i ruiny

Zwartość struktury służyła mieszkańcom jako obrona przed atakiem piratów.

Historia

Wszystko zaczęło się w IV tysiącleciu p.n.e. Przenikanie się różnych kultur i mitologia kształtowały świadomość tego miejsca. Grecy opowiadają legendy o każdej z wysp, np.:

 • Mykonos – to wyspa Narcyza
 • Serfiros – to wyspa Dionizosa
 • Santorini – jest zaginioną Atlantydą
 • Naksos – to wyspa, na której urodził się Zeus

Cyklady – wyspy

Najchętniej wybierane regiony turystyczne to:

 • Santorini – czerwone klify, kolorowe plaże (białe, czerwone i czarne), białe domki z okiennicami i niebieskimi dachami, niesamowite perspektywy na zachody słońca. Najbardziej popularna wyspa archipelagu. Jest chętnie wybierana przez turystów i wczasowiczów, przez to droga i bardzo skomercjalizowana. Jest tłumnie oblegana – wiele osób chce zobaczyć widoki z filmów, zdjęć i pocztówek na własne oczy.
 • Mykonos – jasne, piaszczyste plaże, bielone domki, turkusowe morze, kolorowe wiatraki i dostępne rozrywki. Jest najdroższą i najgłośniejszą wyspą archipelagu – to tu panuje swobodna atmosfera, wśród której odbywają się imprezy i występują transwestyci! Atrakcją jest zobaczenie małej Wenecji – skupiska zabytkowych, kolorowych domów bezpośrednio umieszczonych na granicy wody i lądu.

Poza dwoma głównymi kierunkami, można jeszcze odwiedzić:

 • Naksos – największa wyspa archipelagu o różnorodnym krajobrazie: piaszczyste, kilkukilometrowe plaże, malownicze zatoczki, najwyższe góry, zieleń i żyzne gleby.
 • Milos – wyspa wulkaniczna z ciekawą linią brzegową. Znajduje się tam wiele klifów i jaskiń. Intrygująca zabudowa, plaże, zatoczki, jaskinie, wielokolorowe groty solne, gorące źródła, jasne bloki skalne i turkusowa woda. To w tym miejscu znaleziono Wenus z Milo – posąg Afrodyty, możliwy do zobaczenia w Luwrze.
 • Tinos – malownicza wioska, bogata w skaliste zbocza, zadbane kościoły, tarasowe miasteczka z typowymi białymi budynkami. Nazywana jest wyspą Matki Boskiej, ze względu na dużą liczbę miejsc kult religijnego. Nie jest zbyt oblegana w celach turystycznych, wybierają ją częściej pielgrzymi.
 • Folegandros – olbrzymie klify, urokliwe i nieodkryte plaże, puste place, nieuczęszczane szlaki. Niepowtarzalny klimat otoczony przez ciszę i spokój.

Cyklady na Cykladach

Greckie wyspy są popularnym kierunkiem turystycznym. Jedna z nich – Ios – odwiedzona przez Korę, stała się inspiracją do napisania tekstu do piosenki „Cyklady na Cykladach”. Tekst przedstawia to miejsce, jako turystyczny raj. W tej błogiej idylli czas mija na jedzeniu winogrona, wygrzewaniu się na słońcu, zabawie i tańcu. Dzień mija na beztroskim wypoczynku na greckich plażach, a noce na podziwianiu spadających gwiazd. Jest to idealne miejsce na przeżycie wakacyjnego romansu.

Wysepki są zróżnicowane pod wieloma względami, dlatego Cyklady są kierunkiem dla każdego! Żeglarze, osoby szukające odpoczynku, imprezowicze – wybrany kierunek podróży zależy wyłącznie od tego, czego oczekujemy od wyjazdu. Jeśli liczymy na ciszę i spokój nie wybierajmy tętniącego życiem Mykonos!