Historia Polski nierozerwalnie złączona jest z wojną. Już od czasów średniowiecznych przez nasz kraj przetaczały się rozmaite konflikty, w których brało udział wiele stron. Po za relacjami historyków, wydarzenia te pozostawiły na turystycznych mapach wiele zabytków oraz tajemniczych obiektów. Co powinien zobaczyć każdy fan militariów? Oto kilka propozycji.

Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce

Rąbka to niewielka miejscowość znajdująca się koło Łeby. W latach 40. Niemcy stworzyli tam poligon rakietowy, na którym przeprowadzali doświadczenia trwające niemal do końca II Wojny Światowej. Kilka legend mówi także, że pracowano tam nad jedną z Wunderwaffe, faktem jest natomiast to, że przeprowadzano testy rakiet typu Rheintochter oraz Rheinbote. Po wejściu Armii Czerwonej utworzono tam w latach 60. Stację Sondażu Rakietowego skąd wysyłano pociski meteorologiczne typu Meteor.

Na terenie muzeum znajdują się także pozostałości po każdym z kompleksów: bunkry, lej głównej wyrzutni, stacja radiolokacyjna oraz replika hali montażowej.

Twierdza Srebrna Góra

źródło: Wikipedia

źródło: Wikipedia

Jest jedną z największych fortyfikacji tego typu zachowanych w Europie. Pochodzi z XVII wieku i została wybudowana przez siły króla Prus – Fryderyka II. Razem z pobliską Twierdzą Kłodzko stanowi cześć umocnień ciągnących rozciągających się od Szczecina aż do Nysy. Obecnie działa tam Muzeum Broni Ciężkiej zawierające zbiory przedstawiające armaty z okresu wojen napoleońskich oraz II Wojny Światowej. Oprócz tego skorzystać z tarasu widokowego, z którego rozciąga się piękna panorama na Góry Sowie oraz wziąć udział w grze terenowej dla dzieci lub dorosłych. Twierdza w Srebrnej Górze jest także miejscem wielu festiwali oraz rekonstrukcji historycznych.

Wilczy Szaniec w Gierłożu

System umocnień stworzony przez Niemców w latach 1940-1945 nazywany jest także prywatnym schronem Adolfa Hitlera. W czasie trwania wojny z Mazur postanowiono uczynić bezpieczne i nowoczesne centra dowodzenia, Gierłoż zaś jest jedną z jego części. Bunkry wybudowane w ramach działań wojennych są prawdziwymi twierdzami składającymi się z 7-metrowej grubości stropów, półmetrowej warstwy skał oraz prawie 4.5-metrowej betonowej ściany. Wszystko to miało chronić najważniejszych dowódców przed nalotami bombowymi, a obronę wzmacniały trudno dostępne, bagienne tereny Mazur. To także w tym miejscu 20 listopada 1944r jeden z niemieckich oficerów dokonał nieudanej próby zamachu na Hitlera.

Cały kompleks to niewątpliwie gratka dla każdego zainteresowanego okresem II Wojny Światowej.

Jedne z wielu

To tylko kilka propozycji, które mogą odwiedzić miłośnicy militariów. Warto przeszukać zasoby znajdujące się w internecie oraz przewodnikach, aby odkryć tajemnicze i często nieco zapomniane miejsca w swojej okolicy, które zostały naznaczone historią.