Osłabienie, nudności, wymioty – choroba lokomocyjna potrafi zepsuć nastrój i uprzykrzyć podróż. Cierpią na nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Z kłopotliwymi dolegliwościami można sobie jednak radzić, istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.
Choroba lokomocyjna – przyczyny
Choroba lokomocyjna pojawia się w trakcie podróży samochodem, autobusem, samolotem oraz statkiem (wtedy nazywa się ją chorobą morską). Przyczyną jej występowania jest niezgodność bodźców zmysłowych docierających do mózgu. Gdy znajdziemy się w pojeździe poruszającym się z większą prędkością, oczy rejestrują szybko zmieniające się obrazy za oknem. Błędnik może nie odbierać zmian w położeniu ciała, dlatego że siedzimy i pozostajemy w spoczynku. Zdarzają się też sytuacje odwrotne – oczy wpatrzone w nieruchomą kabinę wysyłają sygnał o spoczynku, podczas gdy błędnik odnotowuje poruszanie się. Sprzeczność informacji trafiających do mózgu i przez niego interpretowanych wywołuje przykre dolegliwości.
Objawy
Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną doświadczają nieprzyjemnych objawów takich jak zmęczenie, ogólne osłabienie i złe samopoczucie. W miarę nasilania się czynników wywołujących dolegliwości, pojawiają się też zawroty głowy, potliwość, suchość w jamie ustnej lub ślinotok oraz nudności i wymioty.
Sposoby na chorobę lokomocyjną
Aby przeciwdziałać objawom choroby lokomocyjnej, przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie do podróży. Przed wyruszeniem w drogę nie powinno się jeść ciężkostrawnych posiłków. Zastąp je lekkostrawnymi pokarmami. Nie należy pić zbyt dużo, zwłaszcza słodkich i gazowanych napojów. Warto wybrać wodę niegazowaną. Bardzo ważne w zapobieganiu dolegliwościom okazuje się zadbanie o wypoczynek i unikanie stresu. Zajmując miejsce w pojeździe, decyduj się na siedzenia oddalone od osi kół (w samolocie siadaj w okolicy skrzydeł). Siadaj przodem do kierunku jazdy, najlepiej przy uchylonym oknie. Patrz na horyzont, wypatrując odległych elementów scenerii. Nie skupiaj wzroku na często zmieniających się obrazach. Obserwowanie migających drzew czy budynków wzmaga dolegliwości towarzyszące chorobie lokomocyjnej. Na wypadek wystąpienia wymiotów, przygotuj zapas foliowych torebek. Jeśli to możliwe, połóż się lub przyjmij pozycję półleżącą, podpierając głowę. Unikaj intensywnych zapachów. W czasie podróży nie czytaj. Zajmij się rozmową albo słuchaniem ulubionej muzyki. Staraj się nie myśleć o przykrych objawach choroby. Jeżeli pojawią się nudności, oddychaj głęboko. Przeciwwymiotnie działają leki dostępne bez recepty. Warto sięgać po preparaty na bazie imbiru – bezpieczne dla dzieci i dorosłych, niepowodujące senności i znużenia.
Choroba lokomocyjna nie musi odbierać przyjemności czerpanej z podróżowania. Dzięki stosowaniu się do zaleceń mających na celu złagodzenie objawów lub przeciwdziałanie im, można cieszyć się dobrym samopoczuciem i beztrosko pokonywać kolejne kilometry.