W Podzamczu koło Ogrodzieńca czeka na turystów moc atrakcji. Jeszcze nie tak dawno jedynym godnym uwagi obiektem były tu ruiny zamku Bonerów. Dziś, niczym grzyby po deszczu, w otoczeniu tego najbardziej imponującego Orlego Gniazda, wyrastają nowe atrakcje. Jakie?

Zaczęło się od zamku

Historia Ogrodzieńca jako miejsca chętnie odwiedzanego przez turystów zaczęła się w chwili, gdy w początkach XX wieku grupa pasjonatów krajoznawstwa zainteresowała się tutejszymi ruinami. Dziś dawny zamek jest największą atrakcją nie tylko tej okolicy, ale i całej Jury. Jego ogromne rozmiary i malownicze położenie to podstawa tego sukcesu. Spacer z przewodnikiem po zamkowych murach to ogromna atrakcja dla każdego. Malownicza okolica, którą można podziwiać z zamkowej wieży, wprawiła w głęboki zachwyt już niejednego turystę. Uroku warowni dodają również liczne legendy. Ta najsłynniejsza związana jest z niejakim Warszyckim, znanym z brutalności oraz skąpstwa. Okrutny ten człowiek miał po śmierci przybrać postać Czarnego Psa, który z ciężkim łańcuchem u szyi do dziś nawiedza te okolice.

W okolicy zamku

Spacery w okolicy ruin zamku to świetna forma spędzenia czasu dla miłośników aktywnego wypoczynku. Pobliska Góra Janowskiego to najwyższy punkt na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Mniej znane były do tej pory takie miejsca jak Suchy Połeć oraz Góra Birów, jednak dzięki ostatnim inwestycjom i one stają się coraz bardziej popularne wśród turystów. Suchy Połeć to skała, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Widok na zamek w Ogrodzieńcu z tego miejsca zapiera dech w piersiach. Obserwację okolicy ułatwia od kilku lat znajdująca się na szczycie skały specjalna platforma widokowa. Ciekawe rzeczy znajdują się u stóp tej skały. Są to pamiątki po drugiej wojnie światowej, czyli dawne bunkry i schrony, z których niemieccy żołnierze obserwowali okolicę.

Sąsiadująca ze skałą Góra Birów to miejscy, w którym przed wiekami istniała osada ludności kultury łużyckiej, zaś w okresie wczesnego średniowiecza – gród obronny. Obecnie zrekonstruowany gród jest dużą atrakcją turystyczną i staje się coraz popularniejszym miejscem wycieczek.

W okolicy zamku powstała jeszcze jedna, godna uwagi atrakcja. Jest to park miniatur, w którym zobaczyć można miniaturowe modele warowni jurajskich – słynnych Orlich Gniazd. W tym miejscy można poznać tajniki dawnych budowli obronnych oraz spojrzeć na jurajskie warownie z nieco innej perspektywy. Co najważniejsze – można tu spędzić miło czas z całą rodziną.