Tatrzański Park Narodowy przyciąga turystów zarówno latem, jak i zimą. Należy do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych parków narodowych w Polsce. Skąd taka popularność? Co świadczy o jego atrakcyjności?
Być może na popularność Tatrzańskiego Parku Narodowego wpływa to, że swym zasięgiem obejmuje on najwyższe, a zarazem najtrudniej dostępne góry polskie. Niezwykła i unikatowa jest również tutejsza przyroda. Rzadkie gatunki roślin i zwierząt, które można tu spotkać, to prawdziwa atrakcja dla miłośników przyrody. Atrakcyjne są również tutejsze krajobrazy. To jedyne miejsce w Polsce, w którym turyści mogą poczuć się prawie jak w Alpach. Strome urwiska skalne oraz ukryte w chmurach, surowe i majestatyczne wierzchołki tatrzańskich szczytów mają swój niepowtarzalny urok. Letnie wycieczki w tym magicznym otoczeniu to ogromna atrakcja dla każdego. Zimą również nie brak tu atrakcji. Surowy krajobraz oraz długie trasy zjazdowe przygotowane dla turystów – narciarzy na zboczach tatrzańskich szczytów to największe rozrywki Tatr o tej porze roku.

Tatrzański Park Narodowy to również inne miejsca. Co warto tu zobaczyć i z jakich atrakcji obowiązkowo stara korzystać się każdy turysta? Najpopularniejszym obiektem na terenie parku jest Kasprowy Wierch, na który można wjechać kolejką. To najstarsza, a jednocześnie najdłuższa polska kolejka linowa. Dolna stacja znajduje się w Kuźnicach, górna – na szczycie Kasprowego. Na Kasprowym Wierchu dużą atrakcją jest obserwatorium meteorologiczne.


Innym bardzo popularnym miejscem na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego jest Giewont z charakterystycznym krzyżem i imponującą, dobrze znaną każdemu sylwetką. Choć wjechać tu nie można, sporo osób decyduje się na pieszą wędrówkę na ten szczyt.
W Tatrach, które spokojnie można nazwać kolebką polskiej turystyki oraz polskiego alpinizmu, znajduje się również stare schronisko w Roztoce. To najstarszy tego typu obiekt w polskich Tatrach, który od końca XIX stulecia służy turystom. Najpierw była to mekka taterników. Nocował tu sam Tytus Chałubiński – znany lekarz i botanik oraz poeta Kazimierz Przerwa – Tetmajer, który sławił uroki Tatr w swych wierszach. Obecnie schronisko w Roztoce duża atrakcja turystyczna, odwiedzana przez turystów maszerujących drogą do Morskiego Oka.

Ci, którzy chcą poczuć klimat dawnych Tatr, koniecznie powinni odwiedzić Dolinę Kościeliską. Dlaczego? Tu właśnie zachowały się stare szałasy pasterskie. Inną atrakcją tej doliny są występujące w jej obrębie liczne jaskinie i wejścia do tatrzańskich pieczar. Niektóre z nich przygotowano w taki sposób, by turyści mogli je bezpiecznie zwiedzać. I tak wnętrze Jaskini Mroźnej zostało oświetlone, dzięki czemu każdy może podziwiać jej bogatą szatę naciekową. Turystom udostępniono także Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Najbardziej znanym miejscem na terenie parku jest jednak Morskie Oko. Zalicza się je do najpiękniejszych górskich jezior w Polsce. Nad jego brzegiem znajduje się schronisko, w którym odpocząć można po zwiedzeniu okolicy. Z tego właśnie schroniska najwytrwalsi turyści rozpoczynają swój marsz na Rysy (2499 m. n.m.p.) – najwyższy punkt w polskiej części Tatr.