Odessa to znany kurort nad Morzem Czarnym, który przyciąga od 200 lat wielu gości. Wpływają na to walory turystyczne, takie jak sprzyjające warunki klimatyczne, liczne kąpieliska, występowanie wód mineralnych a także atrakcyjne ceny.

odessa

Przez wiele lat osiedlali się tu emigranci z różnych stron świata.Oprócz Ukraińców mieszkają tu także Rosjanie, Rumuni, Grecy, Żydzi, Bułgarzy, Ormianie i Polacy. Mieszkał tu Adam Mickiewicz, o czym przypomina tablica pamiątkowa przy ulicy Deribasowskiej 16. Właśnie tutaj nasz wieszcz napisał Sonety Krymskie. Znajduje się tu również Pałac Potockich, gdzie obecnie jest Muzeum Malarstwa, ze zbiorami sztuki rosyjskiej.Odessa to szerokie aleje, pałace, hotele i secesyjne kamienice.Wiele budowli w Odessie zaprojektowali włoscy architekci, Belgowie zbudowali sieć tramwajową a gmach opery wznieśli Austriacy.

Symbolem Odessy są 192-stopniowe  Schody Potiomkinowskie. Są one zbudowane perspektywicznie,ich podstawa jest znacznie szersza od części górnej, przez co patrząc z góry odnosi się wrażenie,że mają one taką samą szerokość na całej długości. Z dołu natomiast schody wydają się być dłuższe niż są w rzeczywistości. Schody zostały rozsławione na cały świat przez Siergieja Eisensteina w filmie ” Pancernik Potiomkin”. Schodami dostaniemy się z portu do bulwaru nadmorskiego.U szczytu schodów znajduje się pomnik księcia francuskiego Armanda de Richerieu, który przybył tu uciekając przed gilotyną, grożącą mu we Francji. To dzięki niemu miasto zawdzięcza swój rozwój. Zajął się on rozbudową miasta, sprowadzając architektów,budowniczych i kupców z całej Europy. Legenda głosi,że książe poświęcił się temu zajęciu, nie mogąc patrzeć na swoją brzydką ale bogatą żonę.

Znany jest również pomnik Aleksandra Puszkina, uważanego za najwybitniejszego mieszkańca Odessy. Podobnie jak poprzednik, znalazł się on tu ze względów politycznych.

odessa2

Ulica Deribasowska jest główną ulicą Odessy. Znajdują się tam najeelegantsze sklepy i dobre restauracje. Niedaleko centrum znajduje się nadmorski bulwar, wysadzamy kasztanami. W jego pobliżu mieści się najbardziej reprezentacyjny zabytek miasta- Opera, zaliczana do jednej z najpiękniejszych w Europie.Przy bulwarze znajdują się też pałace dawnej arystokracji i XIX wieczne eleganckie hotele. Słynny jest również Pomnik Pomarańczy, przypominający historię powstania miasta. Car Paweł I po śmierci swojej matki Katarzyny II, która zamierzała zbudować port chciał odstąpić od tego pomysłu. Aby nakłonić cara do zmiany decyzji kupcy przysłali mu kilka wozów pomarańczy. Car dał się przekonać i dofinansował budowę miasta.

Plaże w Odessie są szerokie, a woda czysta. Im bardziej będziemy kierować się na południe Odessy tym  czystsza będzie woda a plaża ładniejsza. Najbardziej znana jest plaża Arkadia, mała i tłoczna ale  z licznymi, urokliwymi kafejkami.

Odessa to nie tylko eleganckie domy i pałace. Nieco dalej od centrum miasta można spotkać dzielnice brudne i zaniedbane.Mieszkają tu ludzie bezrobotni, często proszący o wsparcie.Jednak nawet tu widać pozostałości pięknych budowli z łukami i kolumnami.

Odessa niewątpliwie jest warta odwiedzenia. Pomimo braku licznych zabytków i muzeów jest miastem jedynym w swym rodzaju. Specyficzny klimat tego miejsca z pewnością zrobi na nas wrażenie i zapadnie nam na długo w pamięć.