Spędzanie urlopu w rajskiej scenerii nierzadko wiąże się z dużym ryzykiem. Napady, kradzieże, promieniowanie radioaktywne, ataki rekinów i meduz to tylko niektóre z zagrożeń czyhających na plażowiczów. Poznaj szczególnie niebezpieczne miejsca.

Plaże północnej Australii – rekiny i jadowite meduzy

Australijskie plaże są powszechnie uznawane za najniebezpieczniejsze na świecie. Ataki rekinów zdarzają się w przybrzeżnych wodach wyjątkowo często, a turyści wypoczywający w nadmorskich kurortach niemal każdego roku stają się ofiarami groźnych parzydełkowców. Osy morskie (Chironex fleckeri) wyglądają niepozornie, lecz poparzenia spowodowane przez kontakt z ich ramionami mogą doprowadzić do śmierci w przeciągu kilku minut. Meduzy trudno dostrzec w wodzie. Siedliskiem ich populacji są wody mórz Arafura i Timor oraz plaże stanów Northern Teritory i Queensland. Spotkania z osami morskimi najtragiczniej kończą się dla dzieci. Na 30 zarejestrowanych przypadków w ciągu ostatnich 20 lat, 12 zakończyło się śmiercią. Eksperci radzą, by urlopowicze unikali kąpieli w morzach północnej Australii od października do kwietnia, zwłaszcza w drugiej połowie dnia, gdy meduzy przejawiają szczególną aktywność.

najniebezpieczniejsze plaże

Źródło: flickr.com

Atol Bikini, Wyspy Marshalla: promieniowanie radioaktywne

W latach 1946-1958, na zlecenie rządu USA, niewielki atol na Pacyfiku stał się miejscem prób nuklearnych. Na odosobnionych wysepkach testowano bomby, w tym wyjątkowo niebezpieczną bombę wodorową. Teren, na którym przeprowadzano detonacje, został prawie doszczętnie zniszczony, a pozostałości laguny skażone radioaktywnymi odpadami. Po próbach jądrowych ponad 800 mieszkańców atolu zmarło z powodu nowotworów. Do dziś poziom napromieniowania przewyższa normę, lecz nie stanowi zagrożenia dla turystów, przyciąganych przez urok „atomowych wysp”. Niebezpieczne dla zdrowia jest jednak spożywanie kokosów mogących zawierać radioaktywny cez.

najniebezpieczniejsze plaże

Brazylia, Copacabana: przestępczość

Gwałty, kradzieże, porwania, pobicia i handel narkotykami – te wątpliwe atrakcje czekają na plażowiczów w kurorcie cieszącym się niegdyś renomą ekskluzywnego miejsca wypoczynku. Niebezpiecznie jest nie tylko na piaszczystym wybrzeżu, ale też w okolicznych hotelach. Na pełnym morzu także nie uda się zaleźć wytchnienia – ataki piratów na jednostki pływające nie należą bowiem do rzadkości.

 

najniebezpieczniejsze plaże

Źródło: thesmokersclub.com